Zgłoś naruszenie...
Wybierz jedną z poniższych opcji.
Ten komentarz dotyczy mnie lub znajomego:
atakuje mnie,
atakuje znajomego.
Komentarz dotyczy czegoś innego:
spam lub oszustwo,
propagowanie nienawiści,
przemoc lub krzywdzące zachowanie,
treść o charakterze erotycznym.
Napisz
PANEL

wpisy na blogu

Przyłącze gazu

Data dodania: 2012-03-30
wyślij wiadomość

No nareszcie...., prawie mamy przyłącze gazu smiley Dlaczego prawie, a no dlatego że nie było spawacza i nie mam zrobionego przejścia przez ścianę budynku. Poza tym czekam na pracowników gazowni żeby wpięli mnie do gazociągu i zagazowali odcinek od skrzynki do gazociągu. Ale najważniejsze było to, że ekipa wykonawcza to firma mojego dobrego znajomego i przy okazji kładzenia rury od gazu wykopał mi dziurę na kabel zasilający, więc "upiekłem dwie pieczenie" na jednym ogniu wink Jak przyjadą panowie z energetyki robić przyłącze to kabel z domu mogą już podłączyć od razu pod skrzynkę.

Przez powyższe pracę trochę obsunęła mi się elektryka w domku. Obecnie pokój Nikodema skończony, w łazience prawie wszystkie kable sterujące położone, pozostało jeszcze rozprowadzenie 230V i sterowanie pod rozdzielacz podłogówki. Później już "tylko" sypialnia, schody i będzie można zejść, w końcu na parter.  Na parterze natomiast klaruj mi się nowa koncepcja i zamiast ciągnąć kable w peszlach (które oddałem już do hurtowni) pójdą w korytach, będzie szybciej, łatwiej i chyba bezpieczniej ale to jeszcze muszę pomyśleć.

Odbiegając od tematu elektryki. Zastanawiam się nad zakupem szamba i nie mam pojęcia jakiej wielkości kupić, jedno czy dwu komorowe? Za kilka lat może dotrze do mnie kanalizacja i pewnie będą zmuszać ludzi żeby się przyłączali ale do tego czasu jakoś trzeba funkcjonować.  Zastanawiałem się czy wziąć np. 2x5000m? czy może lepiej jedno komorowe 6000m., a może trzy komorowe z czego jedna komora przeznaczona będzie na deszczówkę? No nie wiem..., a jak jest u Was i jak to jest w praktyce? U mnie sąsiad ma dwu komorowe i do pierwszej komory wrzuca jakieś tam robaki cheeky

Elektryka cd.

Data dodania: 2012-03-26
wyślij wiadomość

Coś mi się wydaje, że na tą elektrykę zejdzie mi z półtora miesiąca sad, a na początku myślałem  że do świąt się wyrobię. No nic, trzeba robić, a nie narzekać wink

Jeżeli chodzi o bieżący etap prac to udało mi się skończyć kolejny pokoik, w którym większość kabli puściłem po ścianie. Pozostaje jeszcze zamontować plastikową rurkę, w której będą przewody antenowe z obydwóch pokoi, ale to zrobię jak będę osadzał puszki w ścianach.

blog budowlany - mojabudowa.pl

Zdjęcie z profilu, bo okno prześwietlało obraz

blog budowlany - mojabudowa.pl

blog budowlany - mojabudowa.pl

blog budowlany - mojabudowa.pl

blog budowlany - mojabudowa.pl

a tu już kable z korytarza, strychu, i włączników od schodów i łazienki

blog budowlany - mojabudowa.pl

blog budowlany - mojabudowa.pl

a tu już korytarz, do góry idą kable od czujki przeciwpożarowej, włącznika, światłą i gniazdek

blog budowlany - mojabudowa.pl

w lewym rogu czujka przeciwpożarowa i czujka ruch, która będzie zapalać światło w korytarzu

blog budowlany - mojabudowa.pl

a tu włącznik do łazienki i schodów, a przy okazji zasilanie do światła w następnym pokoju

blog budowlany - mojabudowa.pl

a tu miejsce gdzie schodzą się wszystkie przewody, trochę trzeba było się tego na kuć. Dziura taka wielka bo tędy będą wyprowadzone przewody wentylacyjne na poddasze od rekuperatora

blog budowlany - mojabudowa.pl

a na dole wygląda to tak (50 skrętek, 12 szt 230V)

blog budowlany - mojabudowa.pl

W pokoju Nikodema i w łazience wszystko już mam wykute, więc najgorsza robota za mną. Pozostaje już tylko ułożenie kabli smiley

Ciąg dalszy nastąpi...

Pierwsze kable elektryczne

Data dodania: 2012-03-21
wyślij wiadomość

Trochę to trwało ale jestem! Zacznijmy może od soboty, cały dzień spędziłem na sprzątaniu i zamurowywaniu okna w salonie. Nie wiem jak kto jest ale prawie po każdej ekipie, która chodźby na chwilę przyjdzie do domku trzeba posprzątać. Niby wszystko pakowali do worków no ale jednak zawsze coś tam się znajdzie. Jeżeli chodzi o samo okienko to, na początku miałem ambitny plan  i chciałem zrobić wiązanie murarskie, no ale plan szybko legł w gruzach - poddałem się przy pierwszej warstwie. Po konsultacjach z doradcą technicznym firmy Xela, połączyłem ściany na pionową spoinę. Przy tynkach zetrę trochę na połączeniu i wrzucę dodatkową siatkę. Obecnie od wewnątrz  wygląda to tak:

blog budowlany - mojabudowa.pl

a od zewnątrz tak:

blog budowlany - mojabudowa.pl

Elektrykę zacząłem dopiero w niedzielę z rana. Najpierw wielkie główkowanie jak tu się za to wszystko zabrać, a potem przygotowania i znoszenie sprzętu.

Peszle
blog budowlany - mojabudowa.pl
Pięć ponumerowanych kartonów skrętki (UTP), jak była potrzeba to rozciągałem od razu pięć na razblog budowlany - mojabudowa.pl

Początkowy osprzęt, który szybko okazał się nie wystarczający.
blog budowlany - mojabudowa.pl

Za chwilę "stanowisko pracy" wyglądało tak smiley

blog budowlany - mojabudowa.pl

a tu najważniejsze, w ogóle nie zaczynajcie pracy jak nie macie takiego sprzętu - po co się denerwować cheeky

blog budowlany - mojabudowa.pl

Do podłogi peszle mocowałem za pomocą "spinek" od podłogówki, a do ściany za pomocą takich małych białych zapinek.

blog budowlany - mojabudowa.pl

No dobra to może w końcu jakieś fotki z efektów mojej pracy. Po prawej wyjście na okap od strony tarasu, następnie sterowane gniazdo 230V, 2x Ethernet i TV. Na górze podejście pod termostat..

blog budowlany - mojabudowa.pl

Kontaktrony

blog budowlany - mojabudowa.pl

Swobodnie wiszący kabel od TV będzie przepchnięty w rurce plastkowej w drugim pokoju.

blog budowlany - mojabudowa.pl

Jeszcze nie poukładane kabelki

blog budowlany - mojabudowa.pl

A tyle wyszło skrętki na jednym pokoju

blog budowlany - mojabudowa.pl

a tak wygląda po "za peszlowaniu" smiley

blog budowlany - mojabudowa.pl

Reasumując położyłem, w sumie 18 obwodów skrętki! Dwa obwody sterowanych gniazdek i dwa obwody świetlne, w tym jeden na okap. Pnożej obwody wraz z oznaczeniami, które są umieszczone na kablach.

blog budowlany - mojabudowa.pl

No to by był na tyle  coolW drugim pokoju planuje więcej przewodów puścić po ścianach, bo zabawy z tymi peszlami co nie miara. Może jakbym miał jakiegoś pomagiera było by łatwiej i szybciej, a tak to samemu trza się męczyć.

Inteligentna instalacja - projekty

Data dodania: 2012-03-16
wyślij wiadomość


Jak pisałem już wcześniej w domku planuje inteligentną instalacje elektryczną opartą o sterownik przemysłowy PLC firmy Fatek (http://www.fatek.com/). Przed przystąpieniem do realizacji należy wszystko dokładnie zaplanować i opisać. Najpierw wypisujemy wszystko czym byśmy chcieli sterować „wyjścia” oraz wszystkie  „wejścia” czyli skąd chcielibyśmy otrzymywać informację.  Jednocześnie należy określić „rodzaj urządzenia”/obwodu. W moim przypadku wygląda to następująco (Zakładka „Zestawienie” w pliku Excel)

blog budowlany - mojabudowa.pl

Wejścia - „Kontrola”

CON – kontaktrony
DRK – czujnik zmierzchowy
GAZ – czujnik gazu
HUM – czujnik wilgotności
PIL – odbiornik pilota
PIR – czujniki ruchu i obecności
PT100 – termometry
SMK – czujniki dymu/przeciwpożarowe
TERM – termostaty
WTR – czujnik zalania

Wejścia PIR, CON, SMK, GAZ będą poprowadzone bezpośrednio do centrali alarmowej SATEL. Należy się zastanowić czy aby na pewno będziemy potrzebować wszystkich tych informacji w naszym PLC czy może tylko wybranych.
Wejścia PT100, HUM będą obsługiwane przez zewnętrzny moduł - ADA – 401WP, który działa na 1-WIRE

Wyjścia - „Sterowanie”:

ELV – Elektrozawory (podłogówka, bezpieczeństwa wody i gazu)
LGT – Obwody świetlne sterowane przekaźnikiem (zewnętrznym)
LGTD – Diodowe obwody świetlne sterowane przekaźnikiem (wewnętrznym)
REL – Przekaźniki sterujące roletami i przepustnicą
SOC – Obwody gniazdek załączane przekaźnikiem
STR – Sterowanie piecem i rekuperatorem

Z uwagi na moc odbiorników i ilość załączeń należy wydzielić obwody, które będą sterowane przez zewnętrzne (dodatkowo zakupione) przekaźniki, w moim przypadku:
LGT, REL,SOC będą obsługiwane przez zewnętrzny przekaźnik (wyjście tranzystorowe/cyfrowe)
LGTD, ELV będą obsługiwane przez wyjście „przekaźnikowe”
STR będzie obsługiwane bezpośrednio przez (wyjście tranzystorowe/cyfrowe)

Mając listę i rodzaje wszystkich obwodów możemy obliczyć ilość modułów, które musimy zakupić. W  zakładce „Podsumowanie zapotrzebowania” otrzymałem:

109 wejść tranzystorowych (cyfrowych)
118 wyjść tranzystorowych (cyfrowych)
35 wyjść przekaźnikowych
46 odbiorników dla modułu  ADA – 401WP


Teraz wystarczy wejść na stronę http://www.automatyka-sklep.eu/?fatek,41 i wybrać odpowiednią jednostkę sterującą. Ja zdecydowałem się na Fbs'a, która posiada obsługą zegara czasu rzeczywistego (RTC).  Pozostaje jeszcze problem napięcia, może kupić sterownik zasilany 230V lub 24V, jeżeli planujemy agregat to chyba lepiej brać ten na 230V, a jeżeli nie albo też często występują u nas, krótkie kilkuminutowe zaniki prądu to chyba lepiej wziąć na 24V + jakiś UPS. Po wyborze sterownika dobieramy odpowiednią ilość modułów rozszerzeń (wejśc dyskretnych - cyfrowych, wyjść dyskretynych-cyfrowych, wyjść przekaźnikowych).  Jak już mamy wsztko to sumujemy wielkość naszego sterownika dodajemy 15%-20% i otrzymujemy minimalnąszerokośc szefy rozdzielczej smiley Oczywiście należy wziąć też podówagę ilość zewnątrznych przekaźników winkno i nie zapominamy, że jeżeli mamy czujnik temperatur na 1-WIRE musimy dokupić moduł ADA-401WP smiley

Wracająć do planowania i projektowania, po rozpisaniu obwodów należy je nanieść na papier smiley Ja w tym celu posłużyłem się programem Visio, gdzie zdefiniowałem kilkanaście warstw, które mogę sobię ukrywać i pokazywać w ramach potrzeb.
 

blog budowlany - mojabudowa.pl

blog budowlany - mojabudowa.pl

No i pozostaje jeszcze zaprojektowanie szafy rozdzielczej ale to planuje zrobić w między czasie smiley

Jeżeli chodzi natomiast o zaprogramowanie tego cuda, to nadal nie mam bladego pojęcia jak to zrobić cheeky No ale tym będziemy się martwić później, jakby co podaje link do mojego Excelka, może się komuś przyda  http://dl.dropbox.com/u/18173185/MojePlany.xls

PS.
Trzymajcie kciuki, w weekend kłade pierwsze kable!

3Komentarze
Data dodania: 2012-03-17 19:31:27
Póki co dodałam wpis do ulubionych, jak dojdziemy do tego etapu to pokażę komuś mądremu :)
odpowiedz
piotrmw
Data dodania: 2012-03-20 00:21:01
Trzymałem kciuki. Pomogło? ;) Gdzie zaplanowałeś rozdzielnię? Jedną? Jeżeli układasz przewody to gdzieś się muszą kończyć. Ja już prawie wszystkie przewody mam rozłożone i dwie moje rozdzielnie piętrowe pękają w szwach od różnych przewodów, a małe nie są. Policzyłeś ile km przewodów wpakujesz w ściany? Życzę wytrwałości.
odpowiedz
Data dodania: 2012-03-22 10:24:31
Planuje jedną dużą rozdzielnie w garażu + szafą krosowniczą na ethernet. Co do kabla to nawet się nie zastanawiałem, bo na pewno będzie duuuuuuuużo :D
odpowiedz
szyszka-i-dukenukem
ranga - mojabudowa.pl mistrz
Wyślij wiadomość do autora OBSERWUJ BLOGA
statystyki bloga
Odwiedzin bloga: 491651
Komentarzy: 581
Obserwują: 197
On-line: 9
Wpisów: 186 Galeria zdjęć: 757
Projekt WSPANIAŁY - WARIANT II
BUDYNEK- dom wolno stojący , parterowy z poddaszem bez piwnicy
TECHNOLOGIA - murowana
MIEJSCE BUDOWY - Kalisz
ETAP BUDOWY - VII - Wykończenia
ARCHIWUM WPISÓW
2016 marzec
2015 październik
2015 luty
2014 grudzień
2014 kwiecień
2014 styczeń
2013 grudzień
2013 październik
2013 styczeń
2012 grudzień
2012 listopad
2012 październik
2012 wrzesień
2012 sierpień
2012 lipiec
2012 czerwiec
2012 maj
2012 kwiecień
2012 marzec
2012 luty
2012 styczeń
2011 grudzień
2011 listopad
2011 październik
2011 wrzesień
2011 sierpień
2011 lipiec
2011 czerwiec
2011 maj
2011 kwiecień
2011 marzec
2011 luty
2011 styczeń
2010 grudzień
2010 listopad
2010 październik
2010 wrzesień
2010 sierpień
2010 lipiec
2010 czerwiec
2010 maj