Zgłoś naruszenie...
Wybierz jedną z poniższych opcji.
Ten komentarz dotyczy mnie lub znajomego:
atakuje mnie,
atakuje znajomego.
Komentarz dotyczy czegoś innego:
spam lub oszustwo,
propagowanie nienawiści,
przemoc lub krzywdzące zachowanie,
treść o charakterze erotycznym.
Odpowiedź do konkursu [x]
Uwaga! W odpowiedzi nie podawaj swoich danych osobowych i kontaktowych. Organizator konkursu skontaktuje się z Tobą jeśli zostaniesz zwycięzcą!


od: 
Zadeklaruj zamówienie produktu
[x]
Liczba sztuk:
Po zatwierdzeniu zamówienia zostaniesz przekierowany na stronę płatności.
zamawia: 
 
Panel
offlineszyszka-i-dukenukem blog budowlany - wyślij wiadomość - OBSERWUJ | Blog budowlany
Projekt: WSPANIAŁY - WARIANT II
417305 odwiedzin | wpisów: 186, komentarzy: 579, obserwuje: 194

Pokój Nataszki i sterowanie roletami

autor: szyszka-i-dukenukem blog budowlany - wyślij wiadomość Dodaj wpis do ulubionych »

Znowu jakoś tak ciężko się za to pisanie zabrać…

Termin  narodzin Nataszki zbliża się wielkim krokami,  27 kwietnia tuż, tuż smiley Obecnie pokoik już prawie w całości gotowy. Poszło trochę gipsu, trochę farby no i trochę potu, ale efekt końcowy chyba ładny. Wszystkie ścianki są delikatnie różowe, a sufit biały mimo iż na zdjęciach w tym świetle tego nie widać.  Obecnie czekamy na mebelki, które mają być w tym tygodniu.

Efekt końcowy mojej pracy

blog budowlany - mojabudowa.pl

blog budowlany - mojabudowa.pl

Dla odmiany u Nikodema aktualnie tak:

blog budowlany - mojabudowa.pl

blog budowlany - mojabudowa.pl

Nie licząc pracy nad pokojem musiałem się trochę nagłowić jak poprowadzić zasilanie i sterowanie do rolet.  Na samym początku nie planowałem elektrycznej rolety w dwóch pokojach do góry (od strony wschodniej)  oraz w dwóch małych pomieszczeniach na dole (spiżarnia i kotłownia). Jednakże  ceny silników spadły prawie dwukrotnie  to dokupiłem w sumie pięć brakujących sztuk. W spiżarni była największa kobinatoryka bo przez mały otwór od halogenu musiałem po przepychać kable z oddali i coś pokombinować ze sterowaniem. Skończyło się tak że w suficie schowałem trzy przekaźnik roleta góra/dół +światło smiley w pomieszczeniach na poddaszu teoretycznie było prościej bo zasilanie wziąłem ze strychu i na nim też umieściłem przekaźniki. Zdjęcie nie wyraźne ale wiadmo o co chodzi, jeszcze musze przymocować kabelki do sciany.

blog budowlany - mojabudowa.pl

Komplet od jednej rolety (dwa przekaźniki góra dół)

blog budowlany - mojabudowa.pl

Straciłem przez to jeden z kabli od Ethernetu przygotowany pod router na strychu no ale jest jeszcze drugi w zapasie :) Zmiana koncepcji niosła też ze sobą utratę jednego z kabli od kontaktronów bo jakoś musiałem wykombinować starowanie do wyłączników ale tu na szczęście też jeden szedł w zapasie - nie wiedząc czemu miałem oddzielną skrętkę na każde skrzydło.

No i poza tym w sumie w domku nic nie zrobiłem :( No ale za to na dworze skosiłem trawnik i przejechałem go nowo zakupionym wertykulatorem, trochę się na męczyłem bo elektryczny no ale na spalinowy żal było kasy.

PLC

Przeprogramowałem też trochę mój sterownik, dołożyłem wszędzie taką samą obsługę rolety tj. Jedno naciśnięcie na dół roleta jedzie na dół, kolejne naciśnięcie przycisku (obojętnie czy góra czy dół) roleta się zatrzymuje, naciśnięcie do góry roleta jedzie do góry. Ponadto dorobiłem też obsługę „wielokliku” np. nie licząc podstawowej funkcjonalności przyciski od rolety tarasowej obsługują dodatkowo podwójne kliknęcie. Jeżeli ktoś naciśnie dwukrotnie przycisk na dół w odstępnie nie dłuższym niż 0.4 sekundy to wszystkie 12 rolet w całym domu się zamyka. Z zewnątrz wygląda to jak „zamykanie bunkra” cool Dla odmiany podwójne naciśnięcie przycisku do góry powoduje, że podnoszą się „tylko” wszystkie rolety na parterze (7 sztuk). Ustawiłem tak ponieważ ja zawsze wstaje wcześniej, a żonka z małym śpi dłużej,  więc nie chce ich budzić. Podobną obsługę dodałem przy rolecie w łazience na piętrze, pomieszczenie najczęściej uczęszczane, a że nie chce mi się biegać po wszystkich pokojach z rana i otwierać poszczególne rolety to tym przyciskiem mogę podnieś wszystkie rolety na piętrze smiley

A jak to wygląda w praktyce

blog budowlany - mojabudowa.pl

 

N028 – aktywacja znacznika M491 lub M492 aktywuje znacznik M26 (opuszczanie rolety tarasowej)

N030 – aktywacja znacznika M494 lub M498 aktywuje znacznik M25 (podnoszenie rolety tarasowej)

N031 – jeżeli aktywujemy M25, to przełączamy znacznik M500 (określa czy w danym czasie roleta jest w ruchu), jeżeli ma być w ruchu to uruchamiamy wyjście na Y136, a do rejestru roboczego, a do rejestru D136 dodajemy „+1” dla celów statycznych zliczam ilość aktywacji wyjścia.

N032 – jeżeli Y136 aktywny to odliczaj 32sekundy (czas potrzebny do pełnego otwarcia rolety), jeżeli czas dobiegnie końca to aktywuj znacznik M501 odpowiedzialny za sygnał zakończenia otwierania rolety.

N033 – analogia jak opis N031 tylko że obsługuje zamknięcie rolety.

N034 – analogia jak opis N032 tylko że obsługuje zamknięcie rolety.

A teraz obsługa zakończenia ruchu rolety lub kolejnego kliknięcia w trakcie ruchu rolety.

N035 – jeżeli znacznik M501 lub M502 aktywny to wyłącz wyjścia „Y” – przestań podawać prąd do rolety. Jeżeli M25 lub M26 aktywne, a M500 nie aktywne (ktoś właśnie kliknął drugi raz klawisz i linia N031 albo N033 wyłączyła M500) to resetuj wyjścia i zatrzymaj rolete.

 

Obsługa wielokliku

blog budowlany - mojabudowa.pl

N000 – Label czyli etykieta programu (podprogram), aby kod był przejrzysty i łatwy w utrzymaniu, program jest podzielony na „bloki”-podprogramy, które posiadają swoją etykiety w głównym wątku programu wywołuje poszczególne bloki.

N001 – Wcisnięcie klawisza X25 powoduje ustawienie znacznika M499 i dodanie „+1” do rejestru roboczego R12.

N002 – jeżeli klawisz wciśnięty to resetuj Timer –T100

N003 – jeżeli M499 załączone to uruchom T100 (odlicza 0,4sekundy)

N004 – jeżeli T100 skończył odliczać (nikt nie kliknął drugi czy trzeci raz) to resetuj znacznik M499, wszystko co jest w rejestrze roboczym R12 przesuń do R13, następnie resetuj R12 do zera.

Na tym etapie wykonywania programu R13 przechowuje ilość kliknęć.

Potem wystarczy już obsłużyć jedno, dwa, trzy… kliknęć

N005 – sprawdzamy czy rejestr roboczy R13 przechowuje wartość „1” (jedno kliknięcie) jeżeli tak to, do rejestru roboczego R13 przypisujemy 0 i w moim przypadku aktywujemy znacznik M494 odpowiedzialny za ruch rolety do góry.

N006 – sprawdzamy czy rejestr roboczy R13 przechowuje wartość „2” (podwójne kliknięcie) jeżeli tak to, do rejestru roboczego R13 przypisujemy 0 i aktywujemy kilka znaczników odpowiedzialnych za podniesienie rolet na parterze.

Pozdrawiam serdecznie wytrwałych laugh


Komentarze (7)
autor:kaliope2mmm  dodano: 2014-04-08 | 08:25:33
No brawo za opis, właśnie myślałem jak rozwiązać to sterowanie roletami, ale chciałem to rozwiązać na rejestrach, a ty zrobiłeś to na markerach :).
Ja dopiero układam kable. W przyszłym miesiącu kupię sterownik i podłączę rolety i część oświetlenia do niego.
Gdzie kupowałeś przekaźniki i jakie kable masz puszczone do rolet? Ja puszczę ze skrzynki do silników raczej OWY 5x1,5, tzn że każda roleta będzie zasilana bezpośrednio ze skrzynki.
Odpowiedź do kaliope2mmm
autor:szyszka-i-dukenukem  dodano: 2014-04-08 | 08:58:17
no ja też każdą inną/zaplanowaną roletę mam bezpośrednio do skrzynki. Poprowadziłem 5x2,5 ale to chyba była przesada
Przekaźniki kupowałem w sklepie http://sklep.bwhe.pl/ bo w sumie razem z podstawką wychodziło najtaniej 140szt AZ762-1CB-24DE 16A (AZ762-1CB-24DE)+ 120szt Gniazdo ES50 (ES50)
autor:kaliope2mmm  dodano: 2014-04-08 | 08:26:35
O nie zauważyłem, a faktycznie wykorzystujesz rejestry.
autor:katasza  dodano: 2014-04-08 | 08:44:51
Ach ten róż :) Nasza pannica ma 5 lat i marzy o swoim pokoju, który koniecznie ma być różowo-fioletowy. Pokój synka bardzo słoneczny i przytulny :) To zieleń czy żółty? Bo ekran trochę przekłamuje mi kolory..
Odpowiedź do katasza
autor:szyszka-i-dukenukem  dodano: 2014-04-08 | 08:54:05
żółty, na przeciwległych ścianach jest zielony (dołożyłem zdjęcie)
Tytuł: Nieźle...
autor:kmario82  dodano: 2014-04-11 | 10:16:11
Chyba wiem gdzie się zgłoszę jak instalacje położę, bo czuje że polegnę z tym PLC... ;)
Tytuł: ile energii pochłonie eksploatacja
autor:vitis  dodano: 2014-05-12 | 08:57:37
Jestem pod wrażeniem! Gratulacje! Imponuje mi idea sterowaniem i kontrolą domowych instalacji. Ponieważ mam w perspektywie najbliższej budowę, to zastanawiają mnie jeszcze dodatkowo dwie kwestie:
1. Ile dodatkowych kabli jest prowadzonych? Widać, że jest ich mnóstwo w centrali. Czy łatwo się je prowadzi do poszczególnych urządzeń i sensorów?
2. Ile prądu będzie pochłaniała ta dodatkowa instalacja na co dzień? Sama centrala oraz różne przełączniki w stanie stand-by? To będzie przecież pracować 24 h na dobę? Ma Pan może jakieś szacunkowe wyliczenia co do kosztów eksploatacji?