Zgłoś naruszenie...
Wybierz jedną z poniższych opcji.
Ten komentarz dotyczy mnie lub znajomego:
atakuje mnie,
atakuje znajomego.
Komentarz dotyczy czegoś innego:
spam lub oszustwo,
propagowanie nienawiści,
przemoc lub krzywdzące zachowanie,
treść o charakterze erotycznym.
Odpowiedź do konkursu [x]
Uwaga! W odpowiedzi nie podawaj swoich danych osobowych i kontaktowych. Organizator konkursu skontaktuje się z Tobą jeśli zostaniesz zwycięzcą!


od: 
Zadeklaruj zamówienie produktu
[x]
Liczba sztuk:
Po zatwierdzeniu zamówienia zostaniesz przekierowany na stronę płatności.
zamawia: 
 
Panel
offlineszyszka-i-dukenukem blog budowlany - wyślij wiadomość - OBSERWUJ | Blog budowlany
Projekt: WSPANIAŁY - WARIANT II
417306 odwiedzin | wpisów: 186, komentarzy: 579, obserwuje: 194
 

Idzie wiosna?

autor: szyszka-i-dukenukem blog budowlany - wyślij wiadomość Dodaj wpis do ulubionych »

Dawno mnie tu nie było, ale to, dlatego, że ze zdrowiem nie za dobrze i nie było siły żeby się zebrać i cos napisać. Miejmy nadzieję, że teraz będzie już lepiej i wkrótce wszystko wróci do normy.  

Dwa tygodnie temu udało mi sie pstryknąć fotki tej blachy przy rynnie. U mnie wygląda to następująco:

blog budowlany - mojabudowa.pl
blog budowlany - mojabudowa.pl

Jak widać na załączonym obrazku blacha jest tak wywinięta, że wszystko co "spłynie" po membranie wpadnie prosto do rynny.  U sąsiada natomiast wygląda tak:

blog budowlany - mojabudowa.pl

blog budowlany - mojabudowa.pl

Przez zimę widać, że deska czołowa trochę popracowała, bo gdzie niegdzie "odstrzeliła" od krokwi na 3-4cm, a co do membrany to nie wiem czy od nowości taka pomarszczona czy jak smiley Poza tym u niego blacha na dachu więc nie ma takiego bólu, teoretycznie  śniegu raczej nie będzie no ale zawsze cos tam sie skrapla przy różnicach temperatur. No i te krokwie "coś" podciągają kapilarnie. ..

W końcu przyszła odwilż, więc już dzisiaj dzwoniłem do majstra od dachu zapytaniem kiedy przyjdą założyć gąsiory nad garaż i przy okazji oddadzą mi klucze od domku, bo teraz muszę przez okno w gabinecie wchodzić smiley Majster obiecał, że jak nie będzie padać to w piątek albo w sobotę przyjadą i dokończa, w ostateczności podrzucą klucze.  Dzwoniłem także do Dako i umówiłem montaż okien na poniedziałek! Więc czekam z niecierpliwością na przyszły tydzień! Poniżej fotka z gotowego dachu (bez gąsiora).

blog budowlany - mojabudowa.pl

Zastanawiam sie tylko jak zabezpieczyć taśmy od ciepłego montażu, głównie chodzi mi o stronę zewnętrzną budynku? Taśmy są bardzo czułe na UV i nie wiem, co tu teraz na nie przykleić, żeby je trochę ochronić, macie jakies pomysły?

Jeżeli chodzi natomiast o projekt instalacji elektrycznej to nie za bardzo miałem na to siły i jedyne co mi sie na razie udało to wstępny pomysł na rozmieszczenie gniazdek na parterze. Projekt robiłem w Visio, więc za piękny nie jest, ale na moje potrzeby chyba wystarczający. Każdy "rodzaj" instalacji będzie wyrysowany na innej "warstwie"- łatwiej sie tym później zarządza. Każda z warstw możemy uwidocznić, schować lub zablokować do edycji.  Liczba przy gniazdku określa ilość faz, jeżeli cyfra jest czerwona to jedna z faz jest sterowana przekaźnikiem.

Podzieliłem na dwa bo pojedynczy widok był nieczytelny

blog budowlany - mojabudowa.pl

blog budowlany - mojabudowa.pl

Zmieniając znowu temat.  W drugim tygodniu lutego widziałem się z przedstawicielem firmy Uponor, ale dopiero dzisiaj wysłałem mu wszystkie materiały i czekam na projekt instalacji ( wraz z wykazem wszystkich elementów). Po otrzymaniu kompletu materiałów pójdę do zaprzyjaźnionej hurtowni targować ceny smiley
Zastanawiam się także nad piecem, po pierwsze jaka firma, a po drugiej i najważniejsze jaka moc? Zapotrzebowanie na energie wraz z ciepłą wodą użytkową na czteroosobową rodzinę, mam wyliczone na 14KW! W związku z powyższym chodzi mi myśl żeby kupić piec maksymalnie 16-18KW i taki, który będzie modulował już od 2-3KW (wszędzie podłogówka więc teoretycznie modulować powinien "od zaraz"). No, a że piec taki mały a wanna tak duża to zasobnik pewnie około 200l - tu nie wyliczałem jeszcze strat i nie wiem jak to kosztowo wychodzi? A u Was jak to z tą wodą i ogrzewaniem na gaz wychodzi?
 


Komentarze (8)
autor:tyberiuszmalopolska  dodano: 2012-02-20 | 20:54:26
logicznie i sensownie że blacha jest tak wywinięta i membrana wpuszczona do rynny prawidłowo u mnie dekarze zrobili to w taki sam sposób.
autor:kristek86  dodano: 2012-02-21 | 16:46:24
Fajnie to wszystko już wygląda, a jak dojdą okna to już w ogóle ekstra ;-)
Ja planuje w tym roku zamiast kłaść dachówki zadeskować dach i położyć papę. Z resztą zobaczmy jak fundusze pozwolą ;-)
Tytuł: piotrmw
autor:szyszka-i-dukenukem  dodano: 2012-02-23 | 11:11:26
Kabel do manipulatora czyli np 8 żyłowy równoległy 0.5 (każdy kabel inny kolor)?
A jeżeli chodzi o te bistabilne, to dzięki niemu załatwisz problem prądu w gniazdkach, a jeżeli chodzi o światło? Prz padzie sterownika będziesz zapalał światło w rozdzielni?
autor:piotrmw  dodano: 2012-03-19 | 23:49:21
Witaj. Dopiero teraz zauważyłem, że odpowiedziałeś na mój komentarz pod innym swoim wpisem. Co do manipulatora to producent nie zaleca skrętki a jeżeli już to pod pewnymi warunkami. Nie wiem czy dobrze rozumiesz zasadę działania przekaźnika bistabilnego. Normalnie włącza się go i wyłącza zwykłym włącznikiem chwilowym (dzwonkowym). Ta funkcjonalność działa bez jakiegokolwiek sterownika - wystarczy zasilacz 12VDC. A co do elementów sterowanych to może to być prawie wszystko: lampy, gniazda, pompy, zawory... Ograniczeniem jest właściwie tylko moc. Elementem wykonawczym w moich przekaźnikach jest triak 16A/600V.
Tytuł: piotrmw
autor:szyszka-i-dukenukem  dodano: 2012-03-20 | 06:50:48
Witaj!
8 żyłowy równoległy 0.5 - to nie jest skrętka to specjalny kabel do alarmów, jest w nim osiem różnokolorowych żył, a co najważniejsze kabel nie jest skręcony tak jak UTP.
Zasadę działania przekaźników bistabilnych wypełni rozumiem. Powiedz mi tylko jak będziesz je załączał bez sterownika? będziesz miał podwójny obwód? Jeden sterownik, drugi bezpośrednio przekaźnik czy ręcznie przełączysz po padzie sterownika?
autor:piotrmw  dodano: 2012-03-21 | 01:41:10
O taki właśnie przewód chodzi. Ja zasugerowałem się Twoim zestawieniem - zobacz uwagi do 10 wiersza.
Jeszcze raz o bistabilnych. Te moje maja 3 wejścia: przełączne (zmieniające stan przekaźnika na przeciwny), SET (załączające przekaźnik, niezależnie od wcześniejszego jego stanu) i RESET (wyłączające przekaźnik, niezależnie od wcześniejszego jego stanu). Do pierwszego podłączam zwykły włącznik na ścianie - chwilowy, natomiast pozostałymi dwoma mogę sterować przekaźnikiem poprzez centralę alarmową, PLC, komputer. To są zupełnie niezależne kanały sterowania.
Tytuł: piotrmw
autor:szyszka-i-dukenukem  dodano: 2012-03-21 | 08:00:41
Jak wspominałem wcześniej, zasadę działania Bistabilnych rozumiem, problem do rozważenia to ile ich zakupić (bo są dużo droższe - a ty po ile i gdzie kupowałeś takie na szynę ?), a drugi to ilość wyjść na sterowniku się podwaja - no ale coś za coś. Na pewno takie przekaźniki zamontuje, pozostaje kwestia ilości :D
autor:piotrmw  dodano: 2012-03-22 | 00:11:56
Tu niestety Cię zmartwię. Też zauważyłem, że dobre przekaźniki bistabilne sporo kosztują, więc zaprojektowałem sobie (mocno podpierając się netem) i wykonałem własne. Są dwukanałowe i wliczając w to profesjonalne wykonanie płytek drukowanych nie kosztowały więcej niż 48zł, czyli 24zł na jeden kanał. Ich wadą jest rozmiar - jeden przekaźnik zajmuje 4 mody - 2 x więcej niż standardowy. Wyglądają przyzwoicie ale wymusiły zastosowanie sporych rozdzielni. Nie zakładam indywidualnego sterowania każdym przekaźnikiem przez PLC (choć taka możliwość istnieje) a raczej sterowanie grupowe. Wejścia sterujące są optoizolowane i mogą być podłączone bezpośrednio do wyjść OC.
Oskar. Może przeniesiemy się z tymi rozważaniami na priv, bo chyba zaśmiecamy Twój świetny blog.

Inteligentny instalacja i nie tylko

autor: szyszka-i-dukenukem blog budowlany - wyślij wiadomość Dodaj wpis do ulubionych »

Nie wiem ja u Was, ale u mnie ostro przymroziło i robota stanęła. Ekipa od dachu "uciekła" i zostawiła dachy bez gąsiora i taśmy nad garażem - powiedzieli, że nie ma sensu przy -15 kłaść bo i tak odpadnie/odklei się. Wrócą i dokończą jak tylko sie ociepli, podobno roboty zostało na mniej niż jeden dzien. Ważne że cały dach przykryty i nic od góry nie napada :) W miedzy czasie, tuż przed tymi wielkimi mrozami udało mi sie załatwić klucz do zaworu na przyłączu wodnym. Dobrze, że wcześniej oznaczyłem sobie miejsce gdzie on jest bo nie dosyć, że sie zapadł trochę pod ziemie to jeszcze glina wymieszała sie z woda, a potem zamarzła. Przez ponad 30min przy pomocy młotka, dłutka i szpadla "odkopywałem" 5cm zmarzniętej ziemi. Na szczęście zawór był drogi i "firmowy" więc nie było problemu z zakręceniem. Po zakręceniu otworzyłem zawory przy liczniku i mam wielką nadzieje, że nic mu sie nie stanie.

Majster od dachu poprosił mnie o wypłatę kolejnej zaliczki za robotę, w wysokości 10tyś (wcześniej dałem mu 3,5tyś za wywiązkę). Jednocześnie przedstawił mi szczegółowe wyliczenia robocizny za dach:

Praca Ilość Jednostka Cena Suma
Dachówka 266 m2 33,00 zł 8 778,00 zł
Drewno 266 m2 18,00 zł 4 788,00 zł
Obróbka komina 2 szt 150,00 zł 300,00 zł
Okna i wyłaz 3 szt 200,00 zł 600,00 zł
Blacha na desce czołowej 29 mb 30,00 zł 870,00 zł
Podwójna blacha na krokwiach czołowych 41 mb 20,00 zł 820,00 zł
        16 156,00 zł

Nie wiem czy to dużo czy to mało, ale ja umawiałem sie z nim na inną kwotę, więc musieliśmy trochę poważnie ze sobą porozmawiać. Na szczęście rozmowy przebiegły spokojnie i rzeczowo. W skrócie napisze tylko, że problem wynikł z naszego niedogadania sie przed robotą, a ostateczna kwota do zapłaty to 15 100zł. Ogólnie z wykonanej pracy jestem bardzo zadowolony, wydaje się, że ekipa bardzo solidna i fachowa. Jedno, co mi sie najbardziej rzuciło w oczy to "zakończenie" membrany przy rynnach. Pod membraną , przy samej desce czołowej jest położony dodatkowy "pasek" blachy, a sama membrana jest na niego wywinięta co gwarantuje, że spływająca woda zawsze trafi do rynny. Jak będzie ciepło to popstrykam fotki i pokaże co i jak.

Jeżeli chodzi natomiast o inteligentną instalacje to głowa lasuje mi sie od pomysłów i niewiadomych. Czym więcej czytam i pytam tym mnie wiem smiley Pozostał mi problem wyboru pieca gazowego i tego czy dublować rozwiązania - większość pieców ma pogodynkę i sterownik dostosowany do współpracy z rozdzielaczami na podłogówkę itp. itd. Jeżeli kupie "goły" piec to nie wiem czy dam rade tak to poustawiać żeby dobrze działało poza tym dwóch hydraulików chyba przestraszyłem jak powiedziałem co mi sie marzy, bo miesiąc czekam już na wycenę i mam wrażenie że nigdy juz ich nie zobaczę :)

Kolejny problem to integracja alarmu SATEL ze sterownikiem. Wszystkie czujniki ruchu, dymu i gazu planuje podpiąć bezpośrednio pod sterownik od alarmu, a dopiero z niego poprowadzić sygnał do sterownika zarządzającego instalacje domu.

Dlaczego oddzielnie:

- tak będzie bezpieczniej (sterownik wykrywa sabotaż lini itp)

- czujki i alarm będą zasilanie 12V + UPS ( sterownik PLC działa na 24V)

- czujki od alarmu planuje zakupić wraz z diodami do oświetlenia awaryjnego (12V) jak zabraknie prądu i alarm będzie nieuzbrojony, automatycznie oświetlą wszystkie pomieszczenia pobierając przy tym znikomy prąd

- czujki muszą być na innych kablach (nie skrętka)

- moduł GSM do alarmu jest od 4 do 6 razy tańszy niż przy sterowniku PLC

Zastanawiam się także czy części albo całości okablowania nie poprowadzić po podłodze (przynajmniej parter). Jeżeli chciałbym wykonać wszystko co sobie obecnie zaplanowałem/wymyśliłem to ilość kabli będzie ogromna i nie wiem czy nie lepiej będzie poprowadzić je w korytach po podłodze? Wiem, że ryzyko zawsze przy przepaleniu - jak jeden pójdzie to może iść cała wiązka no ale, w niektórych miejscach to mi chyba ściany zabraknie sad

Poniżej przedstawiam pełną listę moich pomysłów jeżeli o czymś zapomniałem to proszę pisać :) Do zestawienia dołożyłem obwody nie związane bezpośrednio z inteligentną instalacją, łatwiej mi chyba będzie się w tym połapać jak wszystko będzie wypisane w jednym miejscu. W sumie trochę już tego wyszło 150 wejść i 141 wyjść laugh Czy wszystko będzie realizowane to nie wiem ale jak nie będzie kabli to nic nie będzie realizowane smiley

blog budowlany - mojabudowa.pl

blog budowlany - mojabudowa.pl

blog budowlany - mojabudowa.pl

blog budowlany - mojabudowa.pl

Teraz już tylko wystarczy każdy punkcik rozrysować na planie domu cool


Komentarze (3)
autor:1oley  dodano: 2012-02-08 | 15:46:26
Też mnie korci nad pociągnięciem kilku kilometrów kabla ;) Ja myślę o sterowniku siemensa albo wago. Wago ma przewagę w postaci swojej ceny jest śmiesznie tani i niezawodny. A ty co przewidujesz ?? Sam będziesz programował czy masz kogoś kto ci to zrobi ??
Tytuł: 1oley
autor:szyszka-i-dukenukem  dodano: 2012-02-19 | 20:13:15
No ja raczej do zadania podejdę bardzo ambitnie i będę chciał sam zaprogramować, poza tym nie stać mnie żeby komuś za to płacić - ludzie wołają za to kupę szmalu. Pozostaje google, google i możne jakaś dobra duszyczka coś doradzi :)
Na początku byle światło się zapalało i prąd w kontakcie płynął.
autor:smolikeko  dodano: 2015-02-03 | 18:44:55
niezle. my za polozenie blachodachowki z montazem 5 okien dachowych, orynowanime i obrobkami zaplacilismy 4.5 tys :)