Zgłoś naruszenie...
Wybierz jedną z poniższych opcji.
Ten komentarz dotyczy mnie lub znajomego:
atakuje mnie,
atakuje znajomego.
Komentarz dotyczy czegoś innego:
spam lub oszustwo,
propagowanie nienawiści,
przemoc lub krzywdzące zachowanie,
treść o charakterze erotycznym.
Odpowiedź do konkursu [x]
Uwaga! W odpowiedzi nie podawaj swoich danych osobowych i kontaktowych. Organizator konkursu skontaktuje się z Tobą jeśli zostaniesz zwycięzcą!


od: 
Zadeklaruj zamówienie produktu
[x]
Liczba sztuk:
Po zatwierdzeniu zamówienia zostaniesz przekierowany na stronę płatności.
zamawia: 
 
Panel
offlineszyszka-i-dukenukem blog budowlany - wyślij wiadomość - OBSERWUJ | Blog budowlany
Projekt: WSPANIAŁY - WARIANT II
417308 odwiedzin | wpisów: 186, komentarzy: 579, obserwuje: 194
 

Zużycie gazu, a technologia i jakoś wykonania.

autor: szyszka-i-dukenukem blog budowlany - wyślij wiadomość Dodaj wpis do ulubionych »

Witam, chciałbym się jeszcze odnieś do poprzedniego wpisu, a mianowicie mówiąc o zużyciu gazu na cele grzewcze należałoby także wspomnieć o technologii wykonania domu oraz ociepleniu. Nie chciałbym aby mój poprzedni wpis, wniósł za dużo huraoptymizmu dla osób, które planują grzać dom tylko gazem laugh Mimo, że osobiście bardzo cieszę się z mojego wyniku i mam nadzieje, że w przyszłym roku będzie lepiej to „rozglądając się” na boki wiem, że zużycie w podobnym metrażu domu oscyluje raczej po miedzy wartościami 2000-2400m3, są także domy które są dużo mniejsze od mojego, parterowe, a pobierają średnio rocznie ~2000m3, oczywiście mówię tu o domach 2-4letnich. O starszych nie ma co pisać bo tam liczby mnie przerażają.

Wracjający do technologii i wykonania, to dom postawiłem z Ytonga Energo 36,5cm i ociepliłem go 12cm styropianu czyli mur zewnętrzny ma prawie 50cm grubości! A że każdą cegłę postawiłem samodzielnie to jest to zrobione bardzo dokładnie  Wszystkie wieńce i elementy żelbetonowe są dodatkowo ocieplone albo poprzez EDW(cegła z watą) albo przez dodatkowy styropian np. wejście do domu mam z takim jakby „wcięciem” i od spodu jest ono ocieplone 24cm styropianu. Fundament ocieplony AquaStyro 10cm, podłoga na parterze wyłożona jest na zakładkę dwoma płytami styropianu 10cm i 11cm czyli w sumie 21 cm w domu i 10cm w garażu. W tym roku dociepliłem garaż od wewnątrz 10cm styro na sufit i na ścianę łączącą z domem.  Strop jest wykonany z prefabrykatów Ytonga, czyli bardzo ciepły. Skosy na piętrze ocieplone są 30cm wełny, a ocieplenie jest położone pod sam szczyt. Na sufitach leży kolejne 20cm wełny czyli sam sufit liczy minimum 40cm wełny,  gdzie niegdzie więcej. Jeżeli chodzi o okna to są na profilu Veka 6-komorowe, trzyszybowe z podwójnie ciepłą ramką. Wszystkie okna oprócz wyjścia na taras mają rolety zewnętrzne. Dodatkowym atutem domu jest jego położenie, jako jedyny w okolicy mam dom w stronę południa przez co zimą jak tylko wyjdzie słońce, które jest bardzo nisko rozgrzewa mi posadzkę, a latem słońce jest wysoko i aż tak to nie przeszkadza, ponadto specjalnie dla tego wydłużyłem sobie okap, żeby latem promieni było jak najmniej.  Ponadto połać dachowa jest tak ustawiona ponieważ planuje montaż systemu solarnego ale to dopiero jak będzie można to zrobić za normalną cenę. No i oczywiście wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, a co za tym idzie brak kratek wentylacyjnych. Myślę, że suma tego wszystkiego daje jakiś pozytywny wynik i spodziewam się że jakbym budował „po staremu” cokolwiek to znaczy, wynik byłby gorszy wink

Zmiana tematu, kolega zrobił Nikodemowi łóżeczko z litego drewna, a wczoraj przyszedł do niego materac. Prezentuje się okazale

blog budowlany - mojabudowa.pl

Sklejka tymczasowo położona żeby nam nie wypadł wink


Komentarze (8)
autor:miszszel  dodano: 2013-12-21 | 19:20:26
Macie bardzo dobrze docieplony dom. My też nie oszczędzaliśmy na materiałach, chociaż zrezygnowaliśmy z rekuperacji z uwagi na mocno "dymiących" sąsiadów. Planujemy odpalać ogrzewanie gazowe tylko na zimę (oczywiście poza łazienkami), a tzw. okresach przejściowych (wiosna, jesień) ogrzewać kominkiem z DGP. W zimie też będziemy dogrzewać dodatkowo kominkiem, więc myślę, że damy radę. Czy założyliście regulatory temperatury we wszystkich pomieszczeniach?
Odpowiedź do miszszel
autor:szyszka-i-dukenukem  dodano: 2013-12-24 | 07:19:40
Obecnie mam tylko jeden termostat w salonie 40cm od podłogi :) Nie jest to oryginalny regulator od pieca bo ten był 6x droższy od takiego zwykłego „Conrada”. Ponadto nie ma potrzeby stosowania termostatów w każdym pomieszczeniu, nie licząc tego że nie mam żadnych siłowników na pętlach od podłogówki to rekuperacja i tak wyrównuje wszędzie temp. Ponadto najważniejsze jest dobre ustawienie przepływów na pętlach. Termostat jest wpięty do sterownika PLC i mała logika w nim odpowiada czy piec ma zostać załączony czy nie np. Nie może załączyć się częściej niż raz na 6 godzin :) Docelowo będzie tak że nie będzie termostatu tylko termometry elektroniczne poukrywane w gniazdkach od kontaktu ale szczegóły podam później na blogu.
autor:jarecki71  dodano: 2013-12-22 | 11:36:15
Dziękuję za odpowiedź na moje pytanie.Muszę wyjaśnić że u mnie metraż to 89m2 więc to chyba wiele wyjaśnia.
autor:poliklet  dodano: 2013-12-22 | 23:21:11
U nas też tylko gaz i na razie nie jest żle, ale zobaczymy jak będą mrozy -20st. Macie rację, że docieplenie ma znaczenie bo u nas też 40cm wełny i 15 styro.

Myślę też, że wygoda gazu zrekompensuje nam koszty.
Tytuł: Gaz/Prąd
autor:konradwkardamonie  dodano: 2013-12-26 | 14:53:00
Witam, jako twój fan chciałbym zapytać o rachunki za prąd (wentylacja mech.)czy w twojej centrali went jest grzałka elektryczna? Jako kolega pofachu rozważam różne opcje sterowania ale generalnie idziemy w gaz bo musimy :) (Kraków)
Odpowiedź do konradwkardamonie
autor:szyszka-i-dukenukem  dodano: 2013-12-26 | 20:32:54
wentylacja mechaniczna chodzi u mnie zazwyczaj na pierwszym biegu - 30% mocy, i w tym czasie pobiera 19W więc ma to znikomy wpływa na rachunki za prąd, które mam dość zróżnicowane bo zasilam budowę u brata :)
autor:szyszka-i-dukenukem  dodano: 2013-12-26 | 20:46:00
zapomniałem napisać o grzałce, tak mam w centrali grzałkę przeciwzamrożeniową, w zeszłą zimę raz mi sie załączyła na krótko. Obecnie może nigdy sie nie załączy bo nowy sterownik, ktory zamontowałem działa tak, że jak jest za zimno to zwalnia jeden wentylator (zasysający) żeby nie zmrozić centrali.
Tak naprawdę zimą reku nie działa u mnie 24h/na dobę. Jak sa mrozy to w nocy go wyłączam, żeby nie wychładzal mi za mocno powietrza.
Odpowiedź do szyszka-i-dukenukem
autor:smolikeko  dodano: 2015-02-03 | 21:37:15
jak tak caly czas chodzi rekuperator i w lazienkach tylko podlogowka. czy nie jest zbyt niska temperatura?

Zużycie gazu

autor: szyszka-i-dukenukem blog budowlany - wyślij wiadomość Dodaj wpis do ulubionych »

Dokładnie 14 grudnia 2012 roku przeprowadziłem się z Żonką i moim małym maleństwem do nowego domu! eh… ale ten czas minął, a że to już cały rok na nowym to trochę bierze się na wspominanie i jakieś krótkie podsumowanko.

Zacznijmy może od dość istotniej sprawy czyli zużycia gazu na ogrzewanie domu i c.w.u. Powierzchnia domu po podłodze bez garażu to ~210m2 (garaż +30m2, pętla podłogówki jest, ale nie używa bo temperatura nie spada poniżej 0). Dom był grzany od września zeszłego roku ale dla celów wyliczeniowych wziąłem odczyt dokonany 31.12.2012r, do dnia dzisiejszego zużyłem 1348m3 gazu. Przypuszczam, że na koniec roku nie powinno być więcej niż 1440-1450, zależy jaka będzie pogoda. Obecnie jestem w niższej taryfie W-2.1 ale od stycznie przyszłego roku będę przetaryfikowany na W-3.6 więc wyliczenia podam dla jednej i drugiej taryfy.

Całoroczny koszt ogrzewania domu i c.w.u.

blog budowlany - mojabudowa.pl

Myślę, że źle nie jest ale może być lepiej?  Przez całą zeszłą zimę zbierałem skrupulatnie odczyty z gazomierze (prawie codziennie), analizowałem, zmieniałem nastawy pieca itp. Itd. Szukałem optymalnego nastawu i rozwiązania. Mam wrażenie, że próbowałem wszystkich możliwych kombinacji i niezłe opowiadanie mógłbym na ten temat napisać. Jedno jest pewnie, że to co ustawił serwisant/automatyk od pieca ma się kompletnie nijak do tego co ja ustawiłem w tym piecu smiley ale z drugiej strony skąd on mógł wiedzieć jak mój dom będzie reagował na grzanie i warunki na zewnątrz.

Instalacja w domu jest bardzo prosta i tania, dwa rozdzielacze (góra, dół), żadnych mieszaczy, żadnych siłowników na podłogówkę(będę w tej materi cos kobinował ale to później otym), jedyna pompa  w piecu plus jedna cyrukulacyjna. W całym domu mam tylko podłogówkę i bardzo gęsto położone rurki - wszędzie co 10cm. Do dnia dzisiajeszego zastanawiam się czy nie lepiej byłoby położyć co 15cm - mniej rurek, a przede wszystkim mniej wody w instalacji.  Plusem natomiast takiego rozwiązania jest to, że maksymalna temperatura zasilania przy mrozach rzędu -2, -5 to 32stopnie, a w największe lutowe morzy miałem czasami 35stopni na zasilaniu.

Ogólnie rzecz biorąc najlepsze efekty osiągnąłem dzięki:

  1. Odpowiedniemu wystartowaniu czasu załączania i wyłączania pieca i tu nie będę oryginalny ale uważam, że lepiej i taniej jak piec chodzi z przerwami, a nie ciągle - przynajmniej przy mojej instalacji.  Obecnie załączam go 2x na dobę i pracuje on w zależności od temperatury na zewnątrz od 2,5 do 4godzin.
  2. odpowiedniemu doborowi „nominalnej różnica temperatur (powrót i zasilanie)”,  różnica nie może być ani za mała, bo dom nie będzie się dogrzewał tylko systematycznie chłodził, ani za duża bo nie potrzebnie za szybko dojdzie do wskazanej temp, a podłoga i tak nie będzie nagrzana. Podobny parametr jest przy c.w.o który uniemożliwia próby ładowania zasobnika w super szybkim tempie, a przez to połykanie ogromnej ilość gazu w krótkim czasie.
  3. Odpowiedniemu doborowi „Maksymalna różnica temperatur”.  
  4. Ograniczeniu mocy palnika, obecnie posiadam kociło 22KW, parametrami kotła wymusiłem aby palnik nie przekraczał mocy 10KW na ogrzewaniu i 10KW na c.w.o. Oczywiście minusem takiego rozwiązania jest to, że na wodę jak mam zimny zasobnik to musze czekać prawie 15-20min.  
  5. Pompa cyrkulacji - Osobiście wstaje i kładę się spać w bardzo różnych porach dnia i nocy, więc niemożliwością jest tak dobranie pracy pomy żaby akurat trafić na ciepłą wodę. Tak naprawdę musiała by chodzić kilka godzin rano i popołudniu (np. załączać się co 15min), a co za tym idzie dość szybko rozładowywać zasobnik. Żeby temu zapobiec, obsługa pomy w piecu została przez mnie wyłączona. Pompkę wypiąłem z pieca i steruję ja „samodzielnie” za pomocą sterownika. W obu łazienkach i kuchni jest przycisk, który załącza pompkę na 150sekund. Takie rozwiązanie uniemożliwia samoczynne rozładowanie zasobnika, a na mieszkańcach wymusza pewien nawyk pstrykania przed myciem i kąpielą  smiley

Mam nadzije że w przyszł rok będzie lepszy, bo dociepliłem garaż od środka i spadnie mi zużycie c.w.u. (obecnyir bardzo dużo wody zużywaliśmy na Nikusia ale takie były zalecenia lekarzy). Ponadto skończą sie eksperymenty w nastawach pieca.

Dalsza część podsumowanie będzie później bo chyba mnie ponioslo z tym gazem troche cheeky

 

PS.

Zapomniałem dopisać najważniejszego czyli jaką mam temperature w domu, na dole 22-23, na górze 21-22. Jak dla mnie troche za ciepło no ale co zrobić smiley


Komentarze (10)
autor:miszszel  dodano: 2013-12-18 | 22:30:41
Bardzo fajny i przydatny wpis:) My też mamy ogrzewanie gazowe i podłogówkę w całym domu. Twoje wyliczenie bardzo nas cieszy - myślę, że koszty ogrzewania nas nie zjedzą;)
autor:madic27  dodano: 2013-12-18 | 23:04:52
mysle ze wynik jest bardzo dobry!!!3 tys na taki duzo dom to bardzo mało.wszystko zależy równiez od stylu bycia domowników ale wydaje mi sie że nie marzniecie zimą ani nie myjecie sie w chłodnej wodzie.jakie to wszystko proste aby zaoszczedzić, wystarczy chcieć:-)
fajny i przydatny wpis!
pozdrawiam...
autor:szymjus  dodano: 2013-12-18 | 23:22:42
My też planujemy ogrzewanie gazowe, dodaję wpis do ulubionych:))
Tytuł: PROŹBA
autor:jarecki71  dodano: 2013-12-19 | 09:22:30
Takich wpisów jak najwięcej!!!. Obecnie jestem na etapie ustawiania pieca (już dwa miesiące). Ustawiłem tak jak Ty pracę z przerwami tj. 3 godz. rano i 7 godz. wieczorem. Temp. konf.na 21 a eco. na 19.Teraz przy temp.zewn. -5/3 grzeje przez całe 10 godz. temp. zasil.35-40 i spala 4,2-4,5m3 gazu.I tu moja prośba/pytanie o ile ( na podstawie Twoich odczytów) może wzrosnąć spalanie w mroźne dni.Czy będzie to 100% czy może tylko 50%.Dodam tylko , że moja instalacja to grzejniki alu i 3 małe pętle podł.plus cwu i gotowanie.Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.
autor:jarecki71  dodano: 2013-12-19 | 09:29:47
Oczywiście PROŚBA nie PROŹBA .
autor:nasz-azyl  dodano: 2013-12-19 | 10:41:56
przydatny wpis super wyliczenia, dzieki napewno skożystamy z rady ;) też mamy mieć gaz i już mi lepiej bo bałam się że ogrzewania nas zje finansowo ale dzięki tobie jestem spokojniejsza.
Odpowiedź do nasz-azyl
autor:ganiolek  dodano: 2013-12-19 | 13:21:56
Wielkie dzięki za takie wpisy bardzo pomocne pozdrawiamy.
Tytuł: ocieplenie
autor:pruskinakaszubach  dodano: 2014-08-03 | 10:36:06
Ocieplenie poddasz 30 i 40 cm wełny a jak wygląda u Ciebie sprawa ścian? Bo nie mogę znaleźć tego wątku :) Ile Wasz dom ma m3? Posiadasz jakieś wyliczenia kosztów gazu z ostatniej zimy? Jak to wyszło w tym roku? Obecnie sam muszę podjąć decyzje o wyborze źródła ciepła. To chyba najtrudniejsza decyzja podczas całej budowy. pozdrawiam
autor:pruskinakaszubach  dodano: 2014-08-03 | 10:43:34
;) udało się znaleźć ytong + 12 cm styro. dodatkowe pytanko Czy do sterowania pieca używasz jakiejś pogodówki?
autor:birbi  dodano: 2017-03-01 | 08:46:12
Za luty 2017 wyszło 140m3 gazu

Wracamy....?! :D

autor: szyszka-i-dukenukem blog budowlany - wyślij wiadomość Dodaj wpis do ulubionych »

Cześć Wszystkim!

W końcu się zabrałem! Nie macie pojęcia jak trudno się zabrać za pisanie jak dawno się tego nie robiło, nie licząc braku weny to występuje brak pomysłów i w sumie nie wiadomo od czego zacząć smiley

A jak nie wiadomo od czego zacząć to zacznijmy od początku – trudny styczeń.

W połowie stycznia mój mały kochany bąbel wylądował na kilkanaście dni w szpitalu, więc ani nie było chęci do robienia, ani do pisania. Do południa w pracy, po południu z rodziną, a na wieczór sam w domku.  Więc czas był trudny ale na szczęście już za nami. Wszystko dobrze się skończyło i najważniejsze, że jesteśmy już w komplecie. Niko zamieszkuje już swój pokoik co mu tata przygotowal, a w dzień „szaleje” na salonach cool

a to mój mały bąbel

blog budowlany - mojabudowa.pl

Chwila nieuwagi i ciszy w domu, a w kuchni… się dzieje smiley

blog budowlany - mojabudowa.pl

A to moje trzy skarby laugh

blog budowlany - mojabudowa.pl

a tu jeszcze mały spacerowisz

blog budowlany - mojabudowa.pl

A jeżeli chodzi o budowę to w sumie nie wiem od czego zacząć, trochę się po zmieniało ale nie aż tyle co planowałem, głównie przez to, że na wszystko brakowało czasu.

W lutym pierwszy raz po kilkunastu latach pracy zmieniłem pracodawcę, a jak to po zmianach często bywa, na początku jest „orka”. Więc kilka miesięcy z życiorysu wycięte. Jednakże co nie co udało mi się ukończyć, choćby dwa pokoje u góry, Nikodema i naszą sypialnie. Ponadto położyłem płytki na podłodze w garażu i ociepliłem go całego od wewnątrz. Zrobiliśmy także szuflady na zamówienie w górnej łazience no i oczywiście pobawiłem się trochę kabelkami i sterownikiem smiley

Pokoiki wyglądają tak

blog budowlany - mojabudowa.pl

blog budowlany - mojabudowa.pl

W sypialni wiele jeszcze do zrobienia ale już cos jest .

blog budowlany - mojabudowa.pl

blog budowlany - mojabudowa.pl

blog budowlany - mojabudowa.pl

cdn.