Zgłoś naruszenie...
Wybierz jedną z poniższych opcji.
Ten komentarz dotyczy mnie lub znajomego:
atakuje mnie,
atakuje znajomego.
Komentarz dotyczy czegoś innego:
spam lub oszustwo,
propagowanie nienawiści,
przemoc lub krzywdzące zachowanie,
treść o charakterze erotycznym.
Odpowiedź do konkursu [x]
Uwaga! W odpowiedzi nie podawaj swoich danych osobowych i kontaktowych. Organizator konkursu skontaktuje się z Tobą jeśli zostaniesz zwycięzcą!


od: 
Zadeklaruj zamówienie produktu
[x]
Liczba sztuk:
Po zatwierdzeniu zamówienia zostaniesz przekierowany na stronę płatności.
zamawia: 
 
Panel
offlineszyszka-i-dukenukem blog budowlany - wyślij wiadomość - OBSERWUJ | Blog budowlany
Projekt: WSPANIAŁY - WARIANT II
417310 odwiedzin | wpisów: 186, komentarzy: 579, obserwuje: 194

System temperaturowy

autor: szyszka-i-dukenukem blog budowlany - wyślij wiadomość Dodaj wpis do ulubionych »

Niby nie skończyłem jeszcze rozgryzać mojego PLC (na co jestem zły na siebie), a wziąłem się za następna robotę, a mianowicie „system pomiaru temperatur”. Chciałbym mierzyć temperaturę wszędzie gdzie się da, a przede wszystkim tam gdzie mi się to najbardziej przyda czyli:  kotłownia- zasilanie, powrót; rozdzielacz dolny,górny –zasilanie, powrót; rekuperator: wyrzutnia, czerpnia, wyciąg, nawiew; temperatura pomieszczeń minimum dwa termometry na pomieszczenie; temperatura przy niektórych albo wszystkich anemostatach; temperatura zewnętrzna; Później planuje także pod ten sam system podpiąć czujniki wilgotności.

A co później z tym zrobię ? smiley Przede wszystkim pomoże mi to wystarować  w pełni automatycznie ogrzewaniem. Obecnie mam jeden termostat w salonie 40cm od podłogi, który podaje sygnał do PLC a on decyduje czy ma załączyć piec czy nie.  Ponadto mając „swoje” termometry w rekuperatorze będę wiedział czy czasami nie wrzuca mi za zimnego powietrza do domu  lub co gorsza latem nie zaczyna mi nagrzewać domu od środka, wtedy będę mógł go wyłączyć.  Z drugiej strony jeżeli wilgotność w łazienkach i/lub domu będzie za duża będę mógł go przełączyć na większy bieg w celu szybszego przewietrzenia. Itd. Itp. Oczywiście główna idea jest taka, że wszystko to ma się dziać automatycznie, a ja mam się tym zbytnio nie przejmować.

Docelowo natomiast wszystkie informacje z czujników i przekaźników mają być prezentowane poprzez przyjazną dla domowników aplikację WEBowa dostępną w sieci lokalnej dla wszystkich urządzeń typu telefon, tablet, laptop smiley Cała aplikacja ma być interaktywna, czyli pozwalać na zgaszenie/zapalenie światła, opuszczenie rolet, sterowanie rekuperatorem i co tam mi jeszcze przyjdzie do głowy.

No ale wracając do pomiaru temperatur,  przed nowym rokiem dokonałem zakupu modułu pomiarowego ADA-401WP  szczegóły jego możliwości można doczytać tutaj: http://cel-mar.pl/1-wire_rs485_modbus_m401wp.htm .  W skrócie umożliwia on podłączenie 64czujników z interfejsem 1-WIRE, oraz komunikacje po RS485 na bazie protokołu MODBUS-RTU czyli taki który potrzebuje do PLC.  Kosztował mnie nietety aż 630zl sad plus konwerter do PC z USB na RS485 (23zl na allegro).

blog budowlany - mojabudowa.pl

Do tego kupiłem 50szt termometrów DS18B20, a za każdy zapłaciłem 3,57zł.

blog budowlany - mojabudowa.pl

Rozmiar jak widać bardzo niewielki, w pomieszczeniach planuje rozmieścić je w dolnej części gniazda sieciowego 230V.

W miniony weekend zamontowałem w sumie sześć termometrów: piec zasilanie/powrót; rozdzielacz parter zasilanie/powrót; rozdzielacz piętro zasilanie powrót;  Na 1-Wire należy łączyć urządzenia równolegle ale na forach pisali że dobrze też sprawuje się układ w gwieździe więc w domku chyba najlepiej zmieszać oba rozwiązania. Ogólna zasada to taka, aby długość wszystkiego nie przekroczyła 1200m. Oczywiście problemy mogą pojawić się wcześniej albo później smiley

Przy lutowaniu wyglądało tak:

blog budowlany - mojabudowa.pl

Później taśmą montowałem do rurki i otuliłem ociepleniem aby temp w pomieszczeniu miała jak najmniejszy wpływ.  Mimo tego przy pierwszych pomiarach zauważyłem, że moją one jednak pewna bezwładność i podawają minimalnie zaniżoną temp, ale to jeszcze muszę zweryfikować i sprawdzić. Jak testowo podłączałem termometry w gabinecie to temp powietrza pokazywał prawidłowo, pewnie problem jest przy rurkach i miedzi. Na szczęście zawsze mogę wprowadzić korektę dla konkretnego czujnika i zapisać go w sterowniku. Poniżej zrzut ekranu z aplikacji dostarczonej wraz z modułem pomiarowym ADA

blog budowlany - mojabudowa.pl

Przed montażem pierwszych termometrów długo walczyłem z podłączeniem ADY do sterownika PLC, ale o tym szczegółowo napisz później, a na koniec krótki programik załączający pompę cyrkulacyjną w moim domku.

blog budowlany - mojabudowa.pl

Jak już pisałem we wcześniejszych postach pompka cyrkulacyjna załącza mi się po naciśnięciu klawisza w łazienkach lub kuchni (do rozważenia pomysł z czujnikiem przepływu cieczy taki zwykły kosztuje 100zł, montujemy go na wyjściu z c.w.u i jak np. woda leci przez 2s to załączamy pompkę, wtedy zamiast naciskania klawisza musielibyśmy przez 2s puścić ciepła wodę). 

Wracając do programu X1,X2,X3 to nasze przyciski, strzałka do góry oznacza „zboczem wznoszącym” czyli „aktywne” będzie tylko raz  podczas jednego cyku programu (jak ktoś naciśnie klawisz), Y1 to wyjście na przekaźnik sterujący pompą.  T200 to timer, który zlicza sekundy, w moim przypadku 150s.

Timer przyjmuje wartość „True” lub 1 jak skończy liczyć czas, który ma ustawiony, co ciekawe jeżeli nic go nie zatrzyma będzie liczył sobie dalej. Warto wiedzieć, że T0-T49 zlicza setne sekundy, T50-T199 zlicza dziesiętne sekundy, a T200-T255 zlicza sekundy, dlatego w przykładzie jest T200, a nie np. T0.

Jak to działa

  1. Naciskamy przycisk X1 i jeżeli T200 właśnie nie skończyło się liczyć blog budowlany - mojabudowa.pl to włączamy timerek T200 i podajemy prąd na „cewkę” Y1, która załącza nam pompę.
  2. Przy następnym cyklu programu, żaden X nie jest aktywowany ale, że Y1 jest włączony i T200 nie doliczył jeszcze 150sekund to prąd na Y1 nadal jest podawany.
  3. Jak T200  zostanie „aktywowany” bo doliczy czas do 150s, to prąd do Y1 nie dotrze i zostanie on wyłączony,  a T200 zresetowany.
  4. Przy następnym cyklu programu Y1 nie będzie już aktywne więc timer nie będzie nic liczył.

 


Komentarze (15)
autor:pogodna25  dodano: 2014-01-06 | 22:39:39
Szacun :)))) Ogólnie jest już późno, początek dla mnie zrozumiały, środek jeszcze czaję ale koniec to dla mnie już czarna magia :)))) Bo ja nie dość ,że baba to jeszcze blondi do tego :))) Szacun jeszcze raz :) Pozdrawiam :)
autor:gabrysia  dodano: 2014-01-07 | 10:07:39
ja mam tak samo hehe, a ruda jestem heheh, ale szacun ogromny:))
Tytuł: Czujki Temp
autor:konradwkardamonie  dodano: 2014-01-07 | 19:43:15
Czujnik przy anemostacie to nie jest najlepszy pomysł. 2x przekrój kanału,rury na prostym odcinku rury,kanału w środku rury,kanału Jeśli mogę coś doradzić to jeden czujnik na pomieszczenie wystarczy na wysokości około 130cm np.w włączniku świecznikowym jak najdalej od drzwi światła słonecznego:) Jeżeli te temp nie będą uczestniczyć w żadnych regulacjach(tylko monitoring) to hulaj dusza:)
Odpowiedź do konradwkardamonie
autor:szyszka-i-dukenukem  dodano: 2014-01-07 | 20:13:19
z anemostatami troche nie zajarzyłem :) Ogólnie nie chce umieścić je w anomostacie tylko blisko... wszedzie mam spiro wieć nie będzie problemu.
Co do czujnika temp w pomieszczeniu to początkowo planowałem umiescic je w wyłącznikach od świateł, ale ponad roczne doświdczenie pokazał że w moim przypadku nie ma to żadnego sensu, bardzo duża bezwładność podłogówki, a nią chce sterować za pomocą tych termometrów. Obecnie termostat mam na 40cm od podlogi i tak jest dobrze. Czy jeden czy dwa to się zobaczy, 3zyla to nie majątek, a temp se uśrednię :)
Odpowiedź do szyszka-i-dukenukem
autor:pogodna25  dodano: 2014-01-07 | 21:23:33
Ja myślę,że przy samym anemostacie w każdym pokoju gdzie będzie ruch powietrza temp. będzie przekłamana. Może lepiej te czujniki włożyć na wyjściu z centrali wentylacyjnej i na wejściu, żeby wiedzieć czy nie za zimne czy ciepłe wychodzi w obieg. A temp. w pokoju zmierzyć już jednym czujnikiem , ew. dwoma bo i tak to powietrze się tam wymiesza z podłogowym a o to chodzi, i mierzyć już temp. rzeczywistą w pomieszczeniu. Jedną i bez kombinacji.
Odpowiedź do pogodna25
autor:szyszka-i-dukenukem  dodano: 2014-01-08 | 06:22:51
Głównie chciałem mierzyć temp w kanałach na poddaszu, bo zastanawiam się jakie straty mam przez to że przewody idą na strychu. Niby strych ocieplony po same szczyty 20cm wełny, a wszystkie kanały mają ,2.5cm wełny ale latem mam wrażenie, że po dwóch tyg upałów robi się tam bardzo ciepło i na pewno podgrzewa mi to temp w kanałach, zimom z drugiej strony na pewno mi chłodzi pytanie o ile. Tak se myślę czy nie wydać stówki albo więcej na ich docieplić :)
Tytuł: :) a ki czart
autor:dom-w-zielistkach  dodano: 2014-01-07 | 23:38:48
Cie podkusił aż 6 stówek pchać w ten konwerter??
Odpowiedź do dom-w-zielistkach
autor:szyszka-i-dukenukem  dodano: 2014-01-08 | 06:25:25
6stówek moduł pomiarowy, konwerter 23 ;)
A pomiar temp. planowałem od początku budowy ale jakoś trudno było się za to zabrać :)
Tytuł: ale "co" pomiarowy
Odpowiedź do szyszka-i-dukenukem
autor:dom-w-zielistkach  dodano: 2014-01-08 | 10:11:20
bo przecież temperaturę to Ci dallasy mierzą - a tu wychodzi na to, że pudełko, co Ci to zbiera do kupy tyle kosztuje :)
Odpowiedź do dom-w-zielistkach
autor:szyszka-i-dukenukem  dodano: 2014-01-08 | 10:46:51
no ale jakie ładne to pudełko :)
No i wystawia wszystko po modbusie, a na tym mi zależało, bo 1-wire sterownik nie obsługuje.
Tytuł: dom w zielistkach
Odpowiedź do szyszka-i-dukenukem
autor:zona  dodano: 2014-01-08 | 21:18:29
:)
Tytuł: Jak tam postępy?
autor:kmario82  dodano: 2014-03-10 | 20:45:01
Zaglądam i zaglądam a tu echo. Mógłbyś coś naskrobać, stoję z budową i się nudzę bez Twoich wpisów ;P
Pozdrawiam ;)
autor:seven  dodano: 2015-02-01 | 21:48:18
Czy już sterujesz rekuperatorem z fatka?
Robiłem rozpoznanie w tym temacie i Onyxem można sterować tylko z fabrycznego LCD, nie ma ModBus'a i nic innego.
Dlatego Onyx odpadł w castingu.
Generalnie szacun za instalację, jak dziś wygląda szafa?
Odpowiedź do seven
autor:paulina.i.lukasz  dodano: 2015-12-04 | 00:24:56
Sterowanie ze sterowników firmowych można "symulować", niestety jest upierdliwe. Większość producentów ma jakieś tam przystawki, do spinania z innymi systemami. Z ciekawości zapytam czy udało Ci się znaleźć coś, co ma przyjazny interfejs do integracji?
Odpowiedź do paulina.i.lukasz
autor:seven  dodano: 2015-12-05 | 19:38:58
Przyjazny interfejs do integracji?
Z takimi urządzeniami zostaje tylko Modbus lub CAN