Zgłoś naruszenie...
Wybierz jedną z poniższych opcji.
Ten komentarz dotyczy mnie lub znajomego:
atakuje mnie,
atakuje znajomego.
Komentarz dotyczy czegoś innego:
spam lub oszustwo,
propagowanie nienawiści,
przemoc lub krzywdzące zachowanie,
treść o charakterze erotycznym.
Odpowiedź do konkursu [x]
Uwaga! W odpowiedzi nie podawaj swoich danych osobowych i kontaktowych. Organizator konkursu skontaktuje się z Tobą jeśli zostaniesz zwycięzcą!


od: 
Zadeklaruj zamówienie produktu
[x]
Liczba sztuk:
Po zatwierdzeniu zamówienia zostaniesz przekierowany na stronę płatności.
zamawia: 
 
Panel
offlineszyszka-i-dukenukem blog budowlany - wyślij wiadomość - OBSERWUJ | Blog budowlany
Projekt: WSPANIAŁY - WARIANT II
417313 odwiedzin | wpisów: 186, komentarzy: 579, obserwuje: 194

Sterownik Fatek PLC - podłączenie i konfiguracja

autor: szyszka-i-dukenukem blog budowlany - wyślij wiadomość Dodaj wpis do ulubionych »

Witam wszystkich w ten nowy rok i wszystkiego najlepszego życzę, a przed wszystkim dla budujących szybkiego zakończenia budowy i przeprowadzki smiley

Trudno mi coś ostatnio zabrać sie za to pisanie. Jak już mam chwile wolnego to niestety albo stety poświęcam je na "odpoczynek i chwile relaksu" siedząc na super wygodnym "fotelu" przed kompem w moim nie pomalowanym gabinecie :D (nie mogłem zdecydować się na kolor i nie pomalowałem w ogóle )

Dzisiaj opiszę szczegółowo jak podłączyłem mój sterownik, czyli gdzie, co i jak - jest to odpowiedź na kolejne zapytanie do mnie na priva.

Poniżej rysunek poglądowy:

blog budowlany - mojabudowa.pl

Zaczynając od szafy "prądowej".

Posiadam dwie trzyfazowe "porażenówki" (wyłącznik różnicowoprądowy),  na których opiera się cała instalacja w domu. Nie dzieliłem góra/dół tylko "mieszałem", chciałem uniknąć sytuacji, w której wywala jedna porażeniówka, a ja jestem na górze w pokoju i nigdzie nie ma światła ani prądu w gniazdkach.  Mam także jedną dodatkową, jednofazową porażeniówkę, do której podpiąłem piec gazowy, oraz zasilacz do sterownika (nie chciałem aby moje majsterkowie przy kontaktach wyłączało ogrzewanie lub sterowanie w całym domu).  Do tego miejsca wszystko jest standardowo jak w każdej rozdzielni,  następnie jeżeli chcę jakimś obwodem sterować to przewód z fazą wchodzi mi najpierw do przekaźnika, a potem dopiero do ESki, jeżeli faza miała być nie sterowana kabel wpinałem bezpośrednio w ESkę np. Do "zespołu"  gniazdek ciąłem kabel 4żyłowy PE i zero i jedna faza wykonana standardowo, a czwarty kabel (faza) wchodzi najpierw do przekaźnika, a potem do ESa i tym sposobem ciągnąc jeden kabel mam jedno gniazdko gdzie na stałe jest zasilanie, a obok drugie gdzie zasilaniem mogę sterować. Jeżeli chodzi o światło to obie fazy wchodzą bezpośrednio na dwa przekaźniki, a potem do bezpiecznika.

No i teraz cała "magia" czyli sterownik.

Ja zakupiłem sterownik zasilany 24DC (jest wersja na 230V) . Zasilacz i tak by mi był potrzebny żeby załączać przekaźniki, więc raczej nie było sensu brać tego na 230V. Poza tym kupiłem zasilacz buforowy, który ma dodatkowe wyjście na ładowanie akumulatorów, aby podtrzymać napięcie w przypadku chwilowego (kilkuminutowego) zaniku.

Przy zakupie sterownika należy się zastanowić czym chcemy sterować na wyjściu source (plusem), czy sink (minusem), na moim rysunku wszystkie wyjścia są typu sink i steruję minusem.

Obsługa wyjść w sterowniku (Y)

Bezpośrednio z zasilacza podałem napięcie (+24V) na "zuga", a stamtąd do wszystkich przekaźników, grupując je po 10sztuk. Następnie dla wejść w sterowniku C0, C2 i C4 podałem -24, tak aby w wyjściach Y0, Y1...Y9 mieć -24. Jeżeli mamy moduły rozszerzeń FBs-24Y(sink) to dla V1+, V2+, V3+ również podajemy "minus" z zasilacza.

Przy załączeniu Y0 (napisanie jednej linijki kodu programu) po przez "połączenie C0 z Y0 popłynie napięcie do przekaźnika, który załączy obwód z rolety i "pojedzie" ona do góry. Proste nie :)

Jedna mała uwaga: osobiście wyjścia bezpośrednio w sterowniku nie wykorzystałem, zostawiam na później ponieważ dla złączy C0, C2 i C4 można podawać różne napięcia, a może kiedyś będzie to potrzebne. Na razie wszystko podpinam pod moduły rozszerzeń FBs-24Y.

 

Obsługa wyjść w sterowniku (X)

Wejście czyli w najprostszym przypadku sygnał podany z włącznika na ścianie obsługuje się podobnie jak wejście. Najpierw przez takie małe "coś" zamontowane w mojej rozdzielni "sterowniczej" rozdzielam +24 na wszystkie włączniki, następnie pod złącze S/S w sterowniku podpinam -24, tak aby przy załączeniu X0, X1...X13 mieć "minus" - przy naciśnięciu klawisza obwód zostanie zamknięty, a my będziemy mogli na tej podstawie wygenerować jakąś akcję w naszym programie np. roleta do góry. W przypadku modułu rozszerzeń FBs-24X dla wejścia S/S1 również podajemy -24 , następnie X1, X2 łączymy z druga końcówką wyłączników.

 

No i to by było na tyle całej filozofii, której nauka zabrała mi duuuużo czasu hehehe :) Teraz już "tylko" zostało oprogramowanie, czyli w najprostszym przypadku jeżeli mamy sygnał na X1 załącz Y1, jeżeli mamy ponowny sygnał wyłącz Y1 itd. itp. Później dopiero zaczynamy kombinować z wieloma klikami czy bardziej złożonymi procedurami.

Poniżej "najprostszy" wycinek programu:

blog budowlany - mojabudowa.pl

Jeżeli X14 jest załączane "Contact" ze strzałką w górę oznacza, że linijka wykona się tylko raz przy załączeniu wejścia (nie będzie się wykonywać jak ktoś będzie trzymał przycisk). Funkcja TOGG przełącza wyjście Y157 na stan przeciwny, czyli jak było załączone to wyłącza, a jak włączone to włącza.

Obecnie tak wygląda to u mnie, za sterownikiem mam "szyne/kanał" w którym chowam wszystkie kable. Po prawej stronie podłączone wyjścia do przekaźników, a po lewej przy sterowniku wejścia od przyciisków, które rozszyte są odpowiednio w szafie"sterowniczej"

blog budowlany - mojabudowa.pl

Zug przy sterowniku, który podaje ujemne napięcie na wyjścia i wejścia oraz bezpośrednio na sterownik (przekaźniki po lewej są tymczasowe sterują załączeniem pieca)

blog budowlany - mojabudowa.pl

Czerwony "zug" ktory podaje dodatnie napięcie na przekaźniki

blog budowlany - mojabudowa.pl

Przekaźniki z parteru już zamontowane i podłączone do wyjść na sterowniku
blog budowlany - mojabudowa.pl

a tu na nity zrywne przymocowane to "coś" w szafie sterowniczej, co podaje dodatnie napięcie na włączniki

blog budowlany - mojabudowa.pl

No to by było na tyle, mam nadzieje że komuś się przyda i rozjaśni co nieco... w krótce opiszę moje zmagania z programowaniem drabinkowym. No a może jakś fotke walnę bo wkońcu gdzieś światlo zamontuje na stałe cheeky


Komentarze (13)
Tytuł: :) dom-w-zielistkach
autor:zona  dodano: 2013-01-05 | 18:09:28
no tak, wiedziałam że ja nic z tego nie zrozumiem, ale...podobają mi się te kolorowe kabelki :D:D
autor:julka4  dodano: 2013-01-05 | 22:56:04
Sprytny z Ciebie człowiek mający głowę na karku, nic tylko gratulować ;) Znasz się na tym co robisz;) Powodzenia w dalszych kabelkowych problemach :) :P
autor:gnomish1  dodano: 2013-01-06 | 00:18:02
fajnie ze opisałes cała zasade programowania i dzałania sterownika, ale jeszcze fajniej było by gdybys napisał do czego on służy i w jakim celu sie go montuje? :)) pozdrawiam
Odpowiedź do gnomish1
autor:szyszka-i-dukenukem  dodano: 2013-01-06 | 09:55:02
Sterowniki PLC stosuje się w przemyśle do sterowania maszynami, silnikami krokowymi, taśmą produkcyjną i wiele wiele innych rzeczy, a ja planuje zastosować go do sterowania w domku wszystkim co się da czyli: zapalanie, gaszenie świateł, sceny świetlne, obsługa rolet, sterowanie rekuperatorem, sterowanie piece, sterowanie podłogówką, pompą obiegową, czujnik zapełnienia szamba, kontrola temperatury i wilgotności w pomieszczeniach, sterowanie bramą, podlewaniem ogrodu integracja z czujnikami alarmu wiele wiele innych. Jak ciekawostkę dodam że pod jednym przyciskiem mogę sobie zaprogramować co chcę i jak chcę, np przy wyjściu z domu mogę gasić wszystkie światła, opuścić wszystkie rolety, zwolnić bieg na reku itp. itd. :)
Odpowiedź do szyszka-i-dukenukem
autor:gnomish1  dodano: 2013-01-06 | 11:25:25
wow! ciekawy sterownik sokro mozna go na zaprogramowac na tyle sposobow.... Za kilka dni mam rozmowe ze swoim elektrykiem. Czy mogłyś mi powiedzieć jak maja sie koszta instalacji takiego sterownika do normalnej instalacji elektrycznej? bo to co juz robisz to cos ALA inteligentny dom. podoba mi sie ! :)
autor:zoja-luxor  dodano: 2013-01-06 | 11:59:22
Witam.
Osobiście nie zrobiłbym tego na Fateku, ale każdy lubi to co lubi. Są do takich układów rozwiązania bardziej inteligentne do domu a nie przemysłowe, choć te są trochę droższe. Jedna uwaga jest tylko taka do takich rozwiązań, że jak coś się uszkodzi, nie daj Boże sterownik, to nic w domu nie zadziała i jak to naprawić wie tylko ten co to zaprogramował. Ogólnie mówiąc rozwiązanie fajne bo tworzone przez właściciela ale nie wiem czy sterowanie w 100% wszystkiego jednym sterownikiem jest rozwiązaniem dobrym. Ale życzę powodzenia w użytkowaniu bo zabawa z programowaniem jest fajna.
Pozdrawiam.
Tytuł: ja też tego nie zrobię na fatek'u
Odpowiedź do zoja-luxor
autor:dom-w-zielistkach  dodano: 2013-06-18 | 12:42:16
zamierzam sam zrobić sobie sterownik "inteligentnego domu" przy koszcie 2-krotnie mniejszym.
Oprócz tego nie będzie przekaźników tylko MOS-fety ;)
autor:jarecki71  dodano: 2013-01-06 | 14:32:09
Nic nie wspominasz o przepięciówkach.Jeśli stosujesz to jakie i co o tym sądzisz (stosować czy to tylko dla lepszego samopoczucia)
Tytuł: przekaźniki
autor:lockter  dodano: 2014-01-06 | 20:00:31
jakie stosowałeś przekaźniki? widze ze to jakieś małe z podkładką do tablicy chyba. podaj proszę konkretny model przekaznika i podkladki oraz cenę. jest tego trochę wiec każda złotówka się liczy :)

rozumiem, że w przypadku awarii PLC sterowania światłem brak, masz na to jakiś awaryjny pomysł :)
Odpowiedź do lockter
autor:szyszka-i-dukenukem  dodano: 2014-01-06 | 20:32:12
Gniazdo ES50 (ES50) 10,95 zł
Przekaźnik mocy AZ762-1CB-24DE 16A (AZ762-1CB-24DE) Zetler 5,17zł
Jak padnie sterownik to niektóre przewody przepne na NC(na podstawce) i będą mógł je normalnie załączyć ESKami :P
ostatecznie inwestycja w 2,3 bistabilne ;)
Odpowiedź do szyszka-i-dukenukem
autor:lockter  dodano: 2014-01-06 | 21:36:21
zastanawiam się czy nie dobrym pomysłem byłoby zastosowanie układu schodowego. (jak tutaj http://www.elektroonline.pl/a/272,Klasyczne-uklady-sterowania-oswietleniem z pkt. 2.3). należałoby zastosować zamiast stycznika standardowy włącznik, natomiast rolę drugiego "włącznika" pełniłby właśnie przekaźnik. wtedy gdy PLC padnie to tak czy inaczej sterowanie światłem z pokoju masz.

co o tym myślisz?
Odpowiedź do lockter
autor:szyszka-i-dukenukem  dodano: 2014-01-06 | 22:26:20
no ja osobiście wszędzie chciałem styczniki/włączniki dzwonkowe. Dają dużo większe możliwości bo można obsłużyć dwu klik, trzy klik lub przytrzymanie. Na zwykłym wyłączniku nie będzie takiej możliwości. Montowanie raz jednych raz drugich raczej mija się z celem bo będzie irytować mieszkańców i gości, ponadto zakładam że PLC mi się nie popsuje :D w końcu automatyka zakładów na tym chodzi więc powinno być niezawodne.
Swoją droga też długo sie zastanawiałem jak się ewnetualnie zabezpieczyć przed uszkodzeniem sterownika, no ale ostatecznie na tym etapie zrezygnowałem. Może późnej zakupie te bistabilne i zgrupuje parę wyjść do siebie.
Odpowiedź do szyszka-i-dukenukem
autor:lockter  dodano: 2014-01-06 | 23:28:02
może i racja

BTW Twoje dyskusje na forum plc-home znalazłem i analizuję ;) dzięki za pomoc, pewnie jeszcze się odezwę