Zgłoś naruszenie...
Wybierz jedną z poniższych opcji.
Ten komentarz dotyczy mnie lub znajomego:
atakuje mnie,
atakuje znajomego.
Komentarz dotyczy czegoś innego:
spam lub oszustwo,
propagowanie nienawiści,
przemoc lub krzywdzące zachowanie,
treść o charakterze erotycznym.
Odpowiedź do konkursu [x]
Uwaga! W odpowiedzi nie podawaj swoich danych osobowych i kontaktowych. Organizator konkursu skontaktuje się z Tobą jeśli zostaniesz zwycięzcą!


od: 
Zadeklaruj zamówienie produktu
[x]
Liczba sztuk:
Po zatwierdzeniu zamówienia zostaniesz przekierowany na stronę płatności.
zamawia: 
 
Panel
offlineszyszka-i-dukenukem blog budowlany - wyślij wiadomość - OBSERWUJ | Blog budowlany
Projekt: WSPANIAŁY - WARIANT II
417315 odwiedzin | wpisów: 186, komentarzy: 579, obserwuje: 194

Inteligentna Instalacja elektryczna - planowanie

autor: szyszka-i-dukenukem blog budowlany - wyślij wiadomość Dodaj wpis do ulubionych »

Zanim przystąpimy do i planowanie inteligentnej instalacji elektrycznej, najpierw musimy zastanowić sie, czym byśmy chcieli sterować. Czyli musimy wypisać wszystkie elementy systemu, które będą dostarczać "jakieś" dane do sterownika oraz elementy, którymi będziemy chcieli wysterować na podstawie otrzymanych informacji np. wyłączniki do światła w pomieszczeniu jest elementem, który będzie dostarczał informację do sterownika ("kliknęty - pojedynczo, podwójnie, potrójnie, przytrzymany"), natomiast obwód samego oświetlenia jest elementem, który będziemy chcieli wysterować.  W praktyce jest to realizowane, w ten sposób, że wszystkie wyłączniki świetlne są podłączone bezpośrednio do sterowniku, a co za tym idzie każdy wyłącznik, którym chcemy sterować/programować musi mieć swój oddzielny kable poprowadzony bezpośrednio do rozdzielni. Po naciśnięciu włącznika, zamknie on obwód i popłynie w nim prąd o napięciu 24V. Obwodem świetlnym natomiast, sterujemy poprzez podanie napięcia na przekaźnik, który załączy nam obwód o większej mocy.  W opisywanym przypadku włącznik jest "wejściem" w sterowniku, a podanie napięcia na przekaźnik "Wyjściem". No i teraz jak już wiemy, co to jest wejście i co to jest wyjście, to wystarczy po prostu zliczyć ile, czego potrzebujemy i po sprawie smileyMinusem, a zarazem plusem takiego rozwiązania jest to, że całą instalację (dużą jej część) musimy zrobić w strukturze gwiazdy, ale dzięki temu będziemy mogli sterować dowolnym obwodem z dowolnego miejsca.  Innym rozwiązaniem natomiast jest możliwość zamontowania przekaźników w puszkach elektrycznych, co pozwoli nam zaoszczędzić kabel zasilający, ale wymusi jednocześnie pociągnięcie dodatkowego kabla do załączenia przekaźnika. Ponadto, przekaźniki wewnątrz puszkowe są droższe i co najgorsze będziemy słyszeć "małe pstryknięcie" przy jego załączaniu - ja osobiście jeszcze nie wiem na co się zdecyduje. Poniżej przykłądowy schemat takiej instalacji

blog budowlany - mojabudowa.pl
Oczywiście nie licząc podstawowej obsługi świateł będę miał wiele innych urządzeń i obwodów, którymi chciałbym "sterować" np. rolety, obwody niektórych gniazdek, elektrozawory, kontaktrony, czujniki: temperatury, ruchu, gazu, dymu itp. itd. Poniżej zamieszczam część moich wstępnych planów i pomysłów.

blog budowlany - mojabudowa.plblog budowlany - mojabudowa.plNajważniejsze jest wypisanie i wyszczególnienie wszystkich elementów systemu, następnie na tej podstawie będziemy dobierać odpowiednie "dodatki". Pomijając zakup samego sterownika będziemy musieli do niego dokupić odpowiednią ilość modułów "wejściowych" i "wyjściowych".  W związku z tym, ilość wszystkich elementów jest dla nas bardzo ważna,  ponadto znając ilość wszystkich modułów będziemy mogli określić minimalną szerokości szafy rozdzielczej smiley Jeżeli sterownik nie zmieści się na jednej szynie będziemy musieli dokupywać specjalna "magistralę przenoszącą dane".
No to na początek może starczy, poniżej fotka z oknami laugh

blog budowlany - mojabudowa.pl

Jeżeli chodzi o dachóweczkę to zabrakło mniej niż pół palety, poza tym to znalazłem inną hurtownie w Kaliszu, która ma towar na miejscu. Do położenia został mały kawałek przy koszu od strony wjazdu od garażu oraz pasek przy kalenicy. Nie wiem tylko czy ekipa przyjdzie jutro bo jest bardzo zimno i wieje, a do pracy w takich warunkach nie mam zamiaru ich zmuszać.
 


Komentarze (6)
autor:kristek86  dodano: 2012-01-31 | 11:45:01
Też mi się kiedyś marzyła taka instalacja i centralne sterowanie ale nigdy nie wiedziałem od czego zacząć. Teraz mam możliwość podejrzeć u Ciebie co nieco i może coś zakombinuje ;-)

Jak dokupowałeś dachówkę, to dużo zmieniła się cena w porównaniu z poprzednim rokiem?
Pozdrawiam
autor:seleneyria  dodano: 2012-02-01 | 13:41:15
jestem pełna podziwu dla twojej pracy- my tez chcemy taki system zrobic u siebie ale zdajemy sie całkowicie na elktryka (znajomego), bo nie potrafiilabym tego az tak obmyslec :)
autor:szyszka-i-dukenukem  dodano: 2012-02-07 | 20:08:59
Dachówki osobiście nie dokupywałem, zrobiła to za mnie ekipa od dachu. Ceny nie znam ale na pewno będzie droższa - dokupienie 100szt, a kupienie 3000 szt musi robić różnice :) Poza tym dokupowałem w innej hurtowni :/ Jak będę miał szczegółowe rozliczenie to napisze co i jak.
autor:piotrmw  dodano: 2012-02-18 | 00:31:06
Nie używaj sterownika PLC do budowy systemu przeciwwłamaniowego. Nie do tego służy i nie ma odpowiednich funkcji. Dużo taniej i skuteczniej zrobi to centrala alarmowa. Temat był wielokrotnie wałkowany na różnych forach dotyczących "inteligentnej" instalacji w domu.
Tytuł: piotrmw
autor:szyszka-i-dukenukem  dodano: 2012-02-18 | 07:51:32
Dzięki za info ;) W następnym wpisie o tym pisze - wszystkie czujniki ruchu,dymu,gazu itp planuje bezpośrednio wpiąć w SATEL ;)
autor:piotrmw  dodano: 2012-02-19 | 15:06:23
Czytałem wpisy od starszych do nowszych i dopiero po skomentowaniu zauważyłem, że już to napisałeś. :-)
Przejrzałem Twoją listę obwodów i chyba wszystko uwzględniłeś. Zmień typ przewodu do manipulatora i pomyśl o manipulatorze w garażu i na piętrze. A poza wszystkim, o swoim systemie przeciwwłamaniowym lepiej nie opowiadać na blogu. ;-)

Daszek nabiera kolorów

autor: szyszka-i-dukenukem blog budowlany - wyślij wiadomość Dodaj wpis do ulubionych »

Brakuje tylko dwóch okienek smiley

blog budowlany - mojabudowa.pl

blog budowlany - mojabudowa.pl

blog budowlany - mojabudowa.pl

Niestety, ale zabraknie dachówki, dokładna ilość będzie znana jutro jak wszystko zostanie położone.  Jak widać na zdjęciach brakuje kilku krańcowych, no i pewnie będę musiał dokupić paletę "prostej", a co najgorsze, hurtownia ostrzegła mnie że będę musiał poczekać na skompletowanie całego zamówienia (tira), bo nic nie ma na stanie crying


Komentarze (4)
autor:kristek86  dodano: 2012-01-26 | 21:24:29
Elegancko już to wszystko wygląda :-)
Podbitkę planujecie PCV czy drewno?

Zapytam jeszcze o te rynny. Mianowicie rozważaliście w ogóle położenie plastikowych?
autor:szyszka-i-dukenukem  dodano: 2012-01-27 | 06:01:36
Tak, plastiki miałem umówione z ekipą od dachu ale jak się okazało, że te są w podobnej cenie to za długo się nie zastanawiałem.
autor:m-110  dodano: 2012-01-27 | 18:22:57
Już wiadomo ilu zabrakło tych dachówek. Jeśli 100 czy 200 chyba był sam woził samochodem :D Roben to dość popularna dachówka. Jeśli więcej to musicie uzbroić się w cierpliwość. Przy dokupowaniu dachówek w późniejszym terminie polecam zabrać ze sobą 2 dachówki i porównać z tymi co chcą dowieźć (czasem odcień może być delikatnie inny) Pozdrawiam
autor:naszerodzinnemarzenia  dodano: 2012-01-29 | 17:57:52
Pieknie domek się juz prezentuje. Obserwuje Pana bloga już bardzo długo i mocno kibicuje, bo my z mężem tak samo budujemy sami. Gratuluje pięknego dachu i pozdrawiam serdecznie :)

Dach!!! Jupiii :D

autor: szyszka-i-dukenukem blog budowlany - wyślij wiadomość Dodaj wpis do ulubionych »

Już coś widać! Niby nic, a tak cieszy laugh

Rano, czyli około dziewiątej, przyjechała ekipa od rynien.  Poniżej "prześwietlone" zdjęcie giętareczki.  Taka prosta maszynka, która z nawiniętego walca blachy wygięła piękną długą rynnę smiley

blog budowlany - mojabudowa.pl
Poniżej rynna od strony północnej

blog budowlany - mojabudowa.pl

A to już piękna dachóweczka wraz z jednoczęściową rynną, eh i ten kolorek  cheeky

blog budowlany - mojabudowa.pl

Z dobrych wiadomości to tyle...W piątek dekarzowi musiałem dać zaliczkę 2000zł, z czego 1300zł poszło na łaty, których zabrakło, a reszta na blachę, której też zabrakło, no i oczywiście dzisiaj musiałem dać kolejnego tysiaka  sad Dla mnie to koszta, których wcześniej nie wziąłem pod uwagę dlatego się tak żale heeheh smiley no i doszły jeszcze do tego rynny - materiał wraz z wykonaniem 1800zł.

Poniżej zamieszczam szczegółową rozpiskę faktury za dachówkę Robena -  Piemont Miedziana. Dojdzie jeszcze do tego faktura za arkusze blachy do koszy i deski czołowej.

blog budowlany - mojabudowa.pl


Komentarze (3)
autor:kristek86  dodano: 2012-01-24 | 09:40:09
Macie szczęście, że pogoda sprzyja :-)
Czyli rynny macie w jednym kawałku na każdą stronę, bez łączenia?

Jeśli możesz to napisz mi na priv skąd brałeś rynny i jakieś dane do ekipy od dachy. Bo tak tu ich zachwalałeś ;-)

A co do ciepłego montażu okien o którym ostatnio pisałeś, to rozmawiałem na ten temat ze znajomym, który zakłada okna i mówi, że nie ma odczuwalnej różnicy pomiędzy ciepłym montażem a standardowym a 2000 trzeba wydać :-)
autor:szyszka-i-dukenukem  dodano: 2012-01-24 | 10:05:29
Hejka, no jedyne łączenie jest na narożnikach ale na prostych nie ma żadnych łączników. Czyli od strony południowej rynna ma 13m długości.

Namiary napisze na priv, a ekipa jest bardzo dobra jeżeli chodzi o wykonanie ale termin.... eh....

Odnośnie ciepłego montażu to raczej nie ma się co spierać, każdy wie swoje najlepiej :). Pytanie czy kolega miał kamerę termowizyjną? Czy patrzał na przepuszczalność pary itp. itd. Nie ma co na siłę przekonywać bo każdy i tak musi podjąć decyzje sam, a że kupowałem okna 6 komorowe + 3 szyby + 2x ciepła ramka no to nie wypadało dołożyć do ciepłego montażu :)
Drugi link z google http://www.e-okna.pl/tagi/ciep%C5%82y+monta%C5%BC+czy+warto

Pozdrawiam
Oskar
autor:domnaleszczynskiej  dodano: 2015-06-04 | 12:45:45
Witaj! Myślę, że po 3 latach możesz już się wypowiedzieć na temat rynien. Czy faktycznie się sprawdzają i są lepsze niż plastiki? Zastanawiamy się mocno nad kupnem właśnie takich, zwłaszcza, że koszt jest taki sam jak plastikowych. Pozdrawiam

W końcu przyszli robić dach! :D

autor: szyszka-i-dukenukem blog budowlany - wyślij wiadomość Dodaj wpis do ulubionych »

Nareszcie ekipa od dachu zaczęła się kręcić po budowie! Eh.. jak ja się nie mogłem ich doczekać smiley W piątek i sobotę były przygotowania pod dachówkę, deska czołowa wraz z okuciem, kontr łaty, kosze itp.
Dziś z samego rana ma przyjechać Pan od rynien. W sumie z ekipą od dachu byłem omówiony, że to oni położą „jakieś” systemowe rynny (PCV Marlej lub Kaczmarek). Ostatecznie zdecydowałem się na rynny, które były zakładane u sąsiada. Mam nadzieję, że dobrze zrobiłem. Będzie to rynna aluminiowa gięta na miejscu, a co to oznacza, przede wszystkim to że nie będzie żadnych złączek co 4m, czyli mniej problemów na przyszłość smiley
Jak mi się uda to pstryknę fotkę tej sprytnej maszynki.

Z uwagi na to, że ekipa od dachu jest na miejscu przesunąłem termin montażu okien i bramy garażowej z początku marca na 8 lutego. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem i pogoda dopisze to może już w lutym będę miał  stan surowy zamknięty!


Uzupełnienie kosztów budowy!
Wczoraj udało mi się nadrobić wszystkie zaległości z uzupełnieniem kosztów budowy. Duuuużo tego wszyło... już zaczynam się martwić, że na koniec kasiury zabraknie sad